اینترنت اشیا، از رویا تا واقعیت

اینترنت اشیا نحوه تعامل ما با دنیای اطرافمان را تغییر داده است. انقلاب دیجیتالی فاز جدیدی را به روی صنایع مختلف گشود. همه چیز را با هم در ارتباط قرار داد، تا دنیا را به سوی زندگی هوشمند ببرد. شاید در مدتی کمتر از چند ده سال پیش، مادربزرگ من که هر روز مجبور بود برای تزریق داروی انسولین به بهداری محل مراجعه کند هرگز فکر نمی‎کرد که روزی بتواند مقدار دوز داروی مصرفی‎اش را از طریق یک دستگاه کوچک که بر روی بدن اوتعبیه می‎شود، کنترل کند ویا زمانی حرکت دادن اشیا از فاصله دور تنها کار جادوگران بود و کاری حیرت انگیز محسوب می‎شد.

اینترنت اشیا، جادوی عصر جدید

 اما اکنون وارد عصری می‎شویم که همگی مثل جادوگران با اشیایی کار می‎کنیم که روزی همگان را به حیرت می‎انداخت. اما امروز درحالی‎که مادری روی نیمکت ایستگاه اتوبوس نشسته‎است می‎تواند زیر گازش را از همان‎جا کم کند و یا در ساعاتی از شبانه روز که مصرف برق کم است پیامی را از طرف سازمان برق مرکزی مبنی بر کاهش تعرفه برق در آن ساعت دریافت کند و همزمان سیستم مرکزی منزلش، ماشین لباسشویی‎اش را در آن ساعت، روشن کرده و آماده به کار کند.

با ظهور اینترنت ارتباط بین ابزارها مفهوم و جان تازه‎ای به خود گرفت و دیگر هیچ‎کس به دنبال این نیست که بداند جادوگران عصر جدید چه کلکی سوار می‎کنند، چون جادوی اعظم خود اینترنت است.

اینترنت اشیا چیست؟

ارتباط ماشین به ماشین (بدون حضور و دخالت انسان) یا M2M، وسایل اطرافمان را قادر به مشارکت بیشتر در حفظ سلامتی، صرفه‎جویی در انرژی و هزینه می‎کند و بی شک یکی از عناصر پایه اینترنت اشیا یا به طور مخفف IOT به شمار می‎رود. کامپیوترها، یخچال و حتی لباس ما میتواند بخشی از اینترنت اشیا محسوب شود. به‎طور کلی هر وسیله‎ای که قابلیت ارتباط با اینترنت را داشته باشد جزئی از اینترنت اشیاست. اینترنت اشیا این قابلیت را در ابزار ایجاد می‎کند که بتوانند از راه دور کنترل شوند و با شبکه‎های ارتباطی یکپارچه شوند و خود را در معرض دید سایر اشیا قرار بدهند.

در حال حاضر طبق آمارها، حدود 10 میلیارد شی در دنیا به اینترنت متصل است و پیش بینی می‎شود که تا سال 2025 این رقم به 50 میلیارد دستگاه برسد. سالیانه حدود 25% از بودجه IT یک کشور به اینترنت اشیا اختصاص داده می‎شود که این میزان نشان دهنده اهمیت آن در یک جامعه است. در ایران، هوشمندسازی سیستم برق به عنوان اولین گام در بهره‎گیری از این فناوری مورد توجه قرار گرفت ولی به دلیل آشنا نبودن با این مقوله و البته عدم سرمایه‎گذاری پیشرفت چندانی در این زمینه رخ نداده‎است.

اینترنت اشیا و اینکه چرا باید از این تکنولوژی بهره ببریم؟

این شاید شبیه به کارتون‎های دوران بچگی ما باشد، سفرهای علمی با خانم فریزل که بچه‎های مدرسه به همراه معلم، خودشان را به اندازه یک مولکول کوچک می‎کردند و به درون یاخته‎ها به گشت و گذار می‎پرداختند.

از رویای داشتن خانه‎های هوشمند که همه چیز در آن به صورت اتوماتیک کار می‎کند و سفر به اعماق ذرات مولکولی در فیلم‎های علمی تخیلی همگی با پیدایش این تکنولوژی از دنیای تخیل سر درآوردند و لذت تجربه رویایی که به واقعیت پیوسته است را به انسان نشان دادند تاانتظار پشت در اتاق عمل، دریافت انسولین برای بیماران دیابتی، مدیریت استفاده دارو، کاهش تصادفات جاده‎ای و شاید هزاران عامل دیگر ذهن کنجکاو بشر، این موجود عاشق بقا را بر آن داشت تا برای بهبود شرایط خود دست به ایجاد تغییرات بزند.  

اینترنت اشیا و خانه هوشمند
با حضوراینترنت حتی خانه ها نیز هوشمند شدند.

تکنولوژی IOT پتانسیل ایجاد تغییرات اساسی‎ در زندگی انسان چه در بعد سلامت و درمان و چه در بعد تولیدات انسانی را در خود به صورت نهفته دارد.

از موارد استفاده از این تکنولوژی می‎توان به طور مثال به موارد ذیل توجه کرد:

اینترنت اشیا در حوزه درمان

طی تحقیقی در ایالات متحده که توسط شرکت بین‎المللی رسانه و ارتباط از راه دور مک کنزی (MCKINSEY) انجام شد،  تا سال 2025، با به کارگیری این تکنولوژی در بعضی از بیماری‎ها می‎توان از بستری کردن بیمار صرفه نظر کرد که این کار سالیانه، حدودا 170 میلیارد دلار بودجه را ذخیره خواهد کرد.

اینترنت اشیا در حوزه تکنولوژی

در سال2000 میلادی، شرکت LG، این غول دنیای الکترونیک و تکنولوژی، جهش بزرگی را در راستای استفاده از تکنولوژیIOT انجام داد. آن‎ها یخچال هوشمندی را به دنیا معرفی کردند که می‎توانست اقلام موجود در داخل یخچال را بررسی کند و هرزمان هرکدام از آن‎ها که به اتمام رسیده بودند را از طریق اینترنت به صاحبخانه اطلاع دهد.

اینترنت اشیا و صنعت خودروسازی

همزمان با آن‎ها بسیاری از شرکت‎های بزرگ دیگر و صنایع مختلف مثل صنعت خودروسازی برای کاهش تصادفات و حفظ جان و مال انسان‎ها تصمیم گرفت تا خودروهایی را بسازد که با یکدیگر صحبت می‎کنند. با ارسال سیگنال‎هایی از طریق اینترنت به سایر خودروهای در مسیر حرکت و یا چراغ راهنمایی و رانندگی، عابر پیاده، امدادجاده‎ای و… به اطلاع از وضعیت خود بپردازند.

اینترنت اشیا و محیط زیست

اینترنت اشیا با تعبیه یک سی‎پی‎یو و منابع انرژی می‎تواند تقریبا همه چیز را به شبکه متصل کند و با کنترل کیفیت آب، شرایط جوی، شرایط خاک و حتی بررسی گونه‎های حیات وحش منطقه به محیط زیست کمک شایانی کند. به همین دلیل برای شهرسازی و حفظ محیط زیست نیز مناسب می‎باشند.

اینترنت اشیا و دیجیتال مارکتینگ

و هم‎چنین دردیجیتال مارکتینگ و راه‌اندازی یک کسب و کار و موفق شدن در آن و به عنوان یک کارآفرین، تکنولوژیIOT این امکان را برای شما فراهم می‎کند تا با نگاهی اجمالی به آینده کسب و کارتان از طریق ایجاد اپلیکیشن‎هایی  بتوانید ذهن مشتریان‎تان را بخوانید و بدانید که آن‎ها به چه محصولاتی احتیاج دارند و در چه مرحله‎ای از خرید قرار دارند و چه می‎خواهند تا بتوانید محصول خود را مطابق نیاز آنان تهیه کنید و هم به او در انتخاب محصول موردعلاقه‎اش کمک کنید و هم محیطی آرامش بخش برایش فراهم کنید تا از حضور در سایت شما لذت ببرد و در نهایت بتوانید محصولات خود را بفروش برسانید و یا کیفیت محصولات خود را برای حفظ مشتری ارتقا بدهید. با در اختیار داشتن اینترنت اشیا و استفاده درست از آن و تجزیه و تحلیل مراحل کار از ورود کاربر به صفحه شما تا تبدیل او به مشتری دائمی می‎توانید از خدماتIOT بهره‎مند شوید.

اینترنت اشیا و کنترل مصرف انرژی

با یکپارچه کردن حسگرها، برای بهینه‎سازی مصرف انرژی نیز می‎توان از IOT استفاده کرد. یعنی با سیستم کنترل از راه دور به کنترل دستگاه‎ها مانند روشن و خاموش کردن دستگاه‎های گرمایشی و تغییر شرایط نور و… می‎پردازد.

در پایان

میتوان گفت، هدف از استفاده از این سیستم هوشمند(تکنولوژیIOT) افزایش بهره‎وری و کاهش ضرر و آسیب در تمامی عرصه‎ها از حوزه بهداشت و سلامت تا زندگی روزمره و صنعت است و تا بتوانیم در راستای تسهیل زندگی، علارغم گذشته‎هایی نه چندان دور گام بر‎داریم.