آموزش سئو مانند پر کردن یک رزومه، برگه شناسایی است که هرچه بیشتر به آن رسیدگی کنید و رنگ و لعاب دهید (البته با لحاظ کردن صداقت!) و از توانمندی‌های خود صحبت کنید، گام بهتری را می‌توانید برای کسب هدف مورد نظر، به جلو بر‌دارید.

اگر تصور می‌کنید، که سئو نیز مانند سایر کارهای آماری با تکیه بر ارقام و اعداد و نمودار به آسانی رفع و رجوع خواهد شد و به راحتی می‌توان از شر آن خلاص شد! باید بگویم که اشتباه کرده‌اید. سئو سایت از جمع‌آوری داده‌های آماری به دست نمی‌آید، بلکه مجموعه‌ای از قوانین است. قوانینی که بعضی از آن‌ها از همان ابتدا تاکنون، بدون تغییر باقی مانده‌اند.

تایپوگرافی کلمه قانون به انگلیسی که میشخ rule
سئو سایت از جمع‌آوری داده‌های آماری به دست نمی‌آید، بلکه مجموعه‌ای از قوانین است.

البته، نمی‌توان این امر را نادیده گرفت که بخشی دیگر از قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو یا search engine optimization و یا به طور مخففseo روزبه روز پیچیده‌تر می‌شود و دائما در حال تغییرند. بنابراین، در جهت بهبود سئو سایت باید اطلاعاتمان را به روز نگه داریم. به همین علت باید به آموزش سئو توجه کنید.

در این مقاله 3 موضوع را بررسی خواهیم کرد.

 • آموزش سئو و ضرورت بررسی بهینه سازی موتورهای جستجو
 • آموزش سئو را از کجا شروع کنیم؟
 • آموزش سئو و معرفی منابع آن

آموزش سئو و ضرورت بررسی بهینه سازی موتورهای جستجو

‌موتورهای جستجو حل‎المسائلی غنی‌ برای مشکلات روزمره انسان‌ها شده‌اند. بنابراین اولین کاری که در بازار رقابتی امروز باید انجام داد، بهینه سازی موتورهای جستجو است.

 • سئو جادویی است، که برای رسیدن به رتبه اول صفحه جستجوی گوگل باید روی آن تمرکز کنید. اکثر کاربران از میان وب‌سایت‌هایی که در صفحه نتایج جستجوی گوگل  یا به اختصار serp  دیده می‎شوند،  معمولا 5 پیشنهاد اول ارائه شده را انتخاب می‌کنند. بنابراین برای جذب بازدید کننده ها به وب‌سایت‌تان، با استفاده از بهینه سازی سایت، باید در بین این 5 جستجوی اصلی قرار بگیرد.
نمایش صفحه نتایج جستجوی گوگل که 5 نتیجه اول را با یک مربع قرمز رنگ متمایز کرده است.
اکثر کاربران 5 جستجوی اول را در صفحه نتایج گوگل انتخاب می کنند
 • سئو تنها به موتورهای جستجو اختصاص ندارد، بلکه تجربه کاربری را نیز بهبود می‌بخشد و هم‌چنین میزان کارایی یک وب‌سایت را نیز افزایش می‌دهد. محیطی دلپذیر برای کاربر فراهم می‌کند تا به اصطلاح بتواند براحتی در سایت‌تان بچرخد. در نتیجه بازدیدکنندگان را به مشتری وب‎سایتتان تبدیل می‌کند.
 • فرض کنید که وب‌سایت‌تان در بالاترین قسمت صفحه نتایج گوگل(SERP) قرار گرفته باشد و در عین حال، پاسخ سوالی که توسط کاربر جستجو شده است را نیز داشته باشد. تصور می‌کنید که چه اتفاقی در انتظار شما خواهد بود؟ بله، دقیقا. اعتبار سایت‌تان افزایش می‌یابد. 
 • طبق تعریف hubspot، شرکت بازاریابی و خدمات دیجیتال، سئو داخلی، ارتباطی است که سایت شما با موتورهای جستجو برقرار می‌کند و سئو خارجی، کامنت یا توضیحی است  که  سایت‌های دیگر در مورد وب‌سایت شما ارائه می‌دهند. از آنجایی که سئو ترکیبی از سئو داخلی و سئو خارجی است، باید به بررسی، بهبود و بهینه سازی سئو داخلی و سئو خارجی به طور همزمان پرداخت.

آموزش سئو را از کجا شروع کنیم؟

اگرصاحب وب‌سایتی هستید این را بدانید، که در ابتدا باید توسط گوگل به رسمیت شناخته شوید تا ترافیک را به سمت سایت خود روانه کنید. بهترین راه برای آموختن سئو، تمرین کردن است. همانطور که از قدیم گفتند، کار نیکو کردن از پر کردن است، ما هم باید این شیوه را آویزه گوش کنیم.

جزئیاتی در مورد سئو و آنچه سئو را سئو میکن مانند تجزیه و تحلیل ،محتوا و.

برای آموزش سئو وب‌سایت می‌توانید به دو روش عمل کنید.

یا خودتان وارد گود شوید و از صفر تا صد کار را انجام دهید و یا از آژانس‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند، کمک بگیرید. اگر راه اول را انتخاب می‌کنید، بنابراین این چند نکته را در نظر بگیرید.

 • ابتدا، سبک یادگیری‌تان را پیدا کنید و ببینید که بیشتر با چه نوع محتوایی می‌توانید ارتباط برقرار کنید. با خواندن یک فایل متنی به راحتی آنچه که لازم است را می‌آموزید و یا با تماشای یک فایل ویدیویی. سپس آن محتوا را تهیه کنید.
 • با واژگان حوزه سئو آشنا شوید. به طور مثال بدانید که سئو داخلی(on-site seo) چیست ویا سئو خارجی(off-site seo) چه مزیتی دارد و هزاران کلمه دیگر که می‌توانید با رجوع به مقاله سئو در وب‌سایت دیجی‌دودو اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید.
 • سعی کنید برای یادگیری قوانین اولیه سئو در کلاس‌های آموزش سئو شرکت کنید.
فردی در حال ارائه یک مطلب که پشت سرش صفحه ای جهت نمایش کارش باز است
برای یادگیری قوانین اولیه سئو در سمینارها و کلاس های آموزشی شرکت کنید
 • در انجمن‌های مرتبط با حوزه سئو عضو شوید. با اساتید و افراد حرفه‌ای در این زمینه آشنا شوید و به تبادل نظر بپردازید.
 • از فضایی مانند نرم افزار word press استفاده کنید. چرا که وردپرس، این امکان را برای کاربرانش فراهم می‌کند تا به راحتی بتوانند با آن کار کنند و یا به عبارتی یوزرفرندلی است. هم‌چنین، نکات سئو را نیز به شمایادآوری می‌کند.
 • تولید و انتشار محتوا را جزیی از برنامه هر روزتان قرار دهید. هرچه بیشتر محتوا تولید کنید، بیشتر دیده خواهید شد.
 • با شرکت‌هایی کار کنید که بتوانند بک‌لینک‌های مفید برای وب‌سایت‌تان ایجاد کنند. چرا که محتوا و لینک دهی دو فاکتوری هستند که بسیار برای موتورهای جستجو مهم هستند.

آموزش سئو و معرفی منابع آن

شاید مانند هر کار دیگری، هنگامی که تصمیم به انجام آن می‌گیرید، کمی سردر گم باشید و با حجم وسیعی از اطلاعات روبرو شوید. اما برای رفع این سردرگمی اولین گام این است که منابع مهم و مرجع آن حوزه را بشناسید.

نمایش یک کتابخانه
اولین گام این است که منابع مهم آن حوزه را بشناسید

وب‌سایت‌هایی مانند hubspot، Moz، Backlinko، Quicksprout (این وب سایت توسط NEIL PATEL اداره می‌شود) بی شک وب‌سایتهای معتبری در این زمینه هستند و شما را در این مسیر یاری می‌کنند.

اگر به دنبال فایلی متنی هستید،  از فایل پی دی اف ” SEO Starter Guide ” می‌توانید استفاده کنید، که این کتاب بیشتر به افرادی که در زمینه سئو مبتدی هستند پیشنهاد می‌شود. البته، وب‌سایت Moz  ، فایل پی دی افی با نام ” SEO For All” که ترجمه فارسی آن نیز موجود است و هم‌چنین فایل پی دی اف” Beginner’s Guide to SEO” را ارائه داده است، که می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. کتابی جامع در حوزه سئو مبتدی است و گام به گام به معرفی و اصول اساسی سئو و… می‌پردازد.

اگر به دنبال ویدئوهای آموزشی هستید، می‌توانید به ویدئوهای آموزشی آقای NEIL PATEL در یوتیوب مراجعه کنید. البته سایت آپارات هم نمونه‌های خوبی را ارائه داده است.

در پایان باید اشاره کرد که

روزانه منابع آموزشی بسیاری تولید می‌شوند، که از بین آن‌ها تشخیص محتوای خوب از نا مرغوب برای یک تازه وارد در حوزه سئو امری دشوار خواهد بود. به همین دلیل ما در دیجی دودو این امکان را برای شما فراهم نمودیم تا در زمینه سئو تخصصی در کنار کسب و کار شما باشیم.