تحقیقات بازار و ماجراهای سندباد

مجله خبری دیجی دودو _ تحقیقات بازار یا Market research شاید مهمترین کاری است که صاحبان یک کسب و کار باید جدی بگیرند، امری که متاسفانه در ایران هنوز اهمیت لازم را پیدا نکرده است. فرض کنید قرار است به یک سفر دور و دراز بروید و هیچ نقشه و مقصد مشخصی ندارید. چیزی شبیه آنچه برای سندباد اتفاق افتاد، یعنی وقتی عمویش علی بابا را گم کرد و سوار بر یک نهنگ توی دریاها گم شد.

انتخاب یک کسب و کار و شروع یک تجارت جدید هم، چیزی شبیه گم شدن توی دریاست. اگر پیش از سفر یک نسخه دقیق از تحقیقات بازاریابی وجود نداشته باشد، هر اتفاقی ممکن است بیفتد.  اغلب آدمها اعتقاد دارند، نباید زیاد شروع یک کار را سخت گرفت. می گویند همه چیز به مرور درست می‌شود، اما یادتان باشد فقط تعداد اندکی از آدم‌ها در ایجاد یک کسب و کار موفق می‌شوند. شک نکنید این آدمها هرگز مثل اغلب افراد فکر نکرده‌اند. پژوهش ها نشان می‌دهد که 95 درصد کسب و کارهای موفق در دنیا با تحقیقات بازار اصولی و درست پا به عرصه تجارت گذاشته‌اند.

تحقیقات بازار با یک قاچ بیزینس پلن

شاید اسم«بیزینس پلن»(BUSINESS PLAN) یا «طرح توجیهی» به گوشتان خورده باشد، بیزینس پلن به زبان خیلی  ساده، یک فایل اکسل از اعداد و ارقام است که داخلش همه هزینه‌ها شامل تجهیزات، نیروی انسانی، تبلیغات به‌همراه مدل درآدمدزایی و قیمت تمام شده محصول پیش‌بینی شده است. نوشتن یک بیزینس پلن اصولی که آینده را به ما با اعداد و ارقام نشان بدهد، کار ساده‌ای نیست. نیاز به تخصص‌های مالی و حسابداری دارد. اگر تحقیقات بازار رو یک پیتزا در نظر بگیریم، بیزنس پلن یک برش از اون پیتزاست. در واقع یکی از خروجی‌های تحقیقات بازاریابی، رسیدن به یک مدل کسب و کار اصولی با اعداد و ارقام دقیق است. در واقع تحقیقات بازار بسیار گسترده‌تر از نوشتن یک طرح توجیهی مبتنی بر عدد و رقم است.

تحقیقات بازار؛ بازی تاج و تخت تجارت

تحقیقات بازاریابی همچنین شامل تهیه پرسشنامه‌های استاندارد، مطالعات کیفی و تحقیقاتی تخصصی، بررسی میدان و زمینی که قرار است آن بیزینس در آن تاسیس شود. مطالعه جدی رقبا، بررسی عوامل شکست بازیگران بازاز، آینده صنعت و تجارتی که آن کسب و کار در آن قرار دارد و فاکتورهای متعددی که پیش از آغاز به کار یک کسب و کار باید بداینم را شامل می‌شود.  

برای مثال اداره آمار ملی آمریکا پیش‌بینی کرده است تا سال 2021 بیشترین میزان درآمد حوزه تجارت الکترونیک به مد و پوشاک و بعد سلامت و غذا اختصاص خواهد یافت. دانستن به موقع اطلاعات، برگ برنده هر کسب و کاری می‌تواند باشد. کافی است یک طرح تحقیقاتی به ما نشان بدهد که چه حوزه‌ای برای سرمایه گذاری، آینده بهتری دارد. این یعنی نصف راهی که باید قبل هر سرمایه‌گذاری از آن مطلع باشیم، بقول «لرد بیلیش» در سریال «بازی تاج و تخت» knowledge is power یا دانش عین قدرت است. تحقیقات بازار در واقع قدرت آینده کسب و کار ماست.

تحقیقات بازار و ده فرمان موسی

یکی از دوستانی که سالها پیش مشغول آماده سازی یک اپلیکیشن در حوزه وکالت بود، برایم تعریف می‌کرد که زمانی که قصد داشتم مراحل اجرایی کردن پروژه‌ام را شروع کنم تقریبا مطمئن بودم، که از همه چیز اطلاع دارم و باید کار را به سرعت شروع کنم، تا اینکه یک روز با کسی آشنا شدم که او نیز قرار بود در همین حوزه فعالیت کند. وقتی در مورد کسب و کارم برایش توضیح دادم، از من پرسید: چقدر در مورد رقبا اطلاع داری؟ من یک سری اطلاعات کلی تحویلش دادم.

در حالی که از کیفش یک کتابچه 200 صفحه‌ای بیرون می آورد، رو کرد به من و گفت: این اطلاعاتی که تو داری خیلی کلی و قدیمه! بعد کتابچه را گذاشت روی میز و من دیدم او به اندازه  یک پایان‌نامه دانشگاهی در حوزه تجارت دیجیتالِ حقوق و وکالت تحقیق کرده، به طوری که او به دقت می دانست که در اروپا دنیای مجازیِ حقوق با امریکا چه فرقی دارد، اما من حتی نمی دانستم که در ایران چه کسانی رقیبان اصلی من هستند. او عقیده داشت این کتابچه را مثل ده فرمان موسی همیشه در کنار خودش دارد. این خاطره را تعریف کردم تا بگویم چقدر بخش تحقیقات بازار اهمیت دارد. و چرا باید آن را خیلی خیلی جدی گرفت.

تحقیقات بازار و صرفه جویی در مصرف آب

فرض کنید شما قرار است برای انجام یک پروژه کسب و کار 200 میلیون تومانی 5 میلیون هزینه تحقیقات جدی بازار بکنید. یعنی شما 2.5 درصد کل سرمایه‌تان را صرف یک مطالعه هدفمند و اصولی می‌کنید و از هدر رفتن 97.5 درصد از سرمایه‌تان جلوگیری می‌کنید! این موضوع نشان می دهد که انجام تحقیقات بازار نه تنها اسراف در هزینه‌ها نیست، بلکه می‌تواند حافظ بخش عظیمی از سرمایه شما باشد.

بقول معروف اگر پشت سدها هم پر آب باشد باز از صرفه جویی بی نیاز نیستیم، مهم نیست چقدر سرمایه دارید مهم این است آن را کجا و چطور خرج می کنید. اگر تخصص این کار را دارید همین امروز دست به کار شوید و یک کتابچه راهنما با محاسبه دقیق هزینه‌ها بنویسید. اگر نه ما در «دیجی دو دو» این کار را خوب بلدیم، زیرا همه مراحل تحقیقات بازار در دیجی دودو در دانشگاههای مطرح تهران انجام می شود.

تحقیقات بازار با یک دو جین پرسشنامه و نرم افزار

یکی از مشکلات سیستم های بازاریابی این است که تمام تمرکز خود را صرف تکنیک های فروش می‌کنند، تحقیقات بازار یا market research  برخلاف سیستم‌های بازاریابی، عمده تمرکز خود را نه بر روی فروش که بروی فهم و شناخت مشتریان می‌گذارد. از اینجاست که پرسش نامه ها و مطالعات اجتماعی اهمیت پیدا می کند. وقتی قرار است، خواست واقعی مشتری را بفهمیم، تا برایش تصمیم گیری کنیم.

لازم است ابتدا با یک مطالعه هدفمند نشان دهیم خواسته های مشتری مورد نظر ما چیست؟ برای این کار پس از تهیه پرسشنامه و مشخص کردن جامعه هدف، اطلاعات پرسسشنامه‌ای را وارد نرم افزارهای چون  spss می‌کنیم. و از طریق آن، بخشی از اطلاعات کمی را در قالب نمودارهایی بیرون می‌کشیم و در اختیار مدیران قرار می‌دهیم. این تنها بخش کوچکی از یک کار جدی در حوزه تحقیقات بازاریابی است. در ادامه باید از طریق مدل‌های تحلیلی چون SWOT و ماتریس SEM عواملی را که می‌تواند به سود دهی یک پروژه کمک کنند را شناسایی کرد.


کمپانی SURVEY که یکی از پیشگامان حوزه تحقیقات بازار در جهان است، همه ساله از طریق پرسشنامه‌های الکترونیکی تحقیقات گسترده‌ای را برای کسب و کارها در دنیا انجام می‌دهد. برای نمونه سال گذشته شرکت مایکروسافت از طریق این شرکت در مورد نرم افزارهایی که در آینده قرار است تولید کند به تحقیق پرداخت و شرکت Canon برای تولید جدید ترین دوربین های عکاسی از طریق این کمپانی و پیش از تولید محصول به تحقیقات آماری جامع دست می‌زند. هرچند انجام تحقیقات بازار سابقه طولانی ندارد. اما در بین شرکت های موفق ایرانی شرکت صنایع گلپا وابسته به سازمان شیلات ایران و گروه کفش بلا و همچنین شرکت کاله در سالهای اخیر از طریق انجام مطالعات بازار توانسته‌اند تغییرات جدی در مدل کسب و کار خود ایجاد کنند.

در آخر

اگر به دنبال یک تجارت اصولی و مطمئن هستید، همین حالا برای تهیه یک طرح تحقیقاتی بازار اقدام کنید، ما در دیجی دودو در همه مراحل کار در کنار شما هستیم. کافی است با ما تماس بگیرید، در ضمن اگر نقطه نظری در مورد تحقیقات بازار دارید ما را از تجربه هایتان در بخش نظرات محروم نکنید.


بیشتر بخوانید