رزومه چیست؟

مجله خبری دیجی دودو _ رزومه تنها سابقه کاری شما نیست، بسیاری متصورند که رزومه یعنی درج سوابق کاری. سابقه کاری تنها بخشی از آن است. رزومه شما اولین بازتاب شخصیت حرفه‌ای شماست می‌توانید از اینفوگرافی استفاده کنید. باکس های رنگی و متمایز برای هر بخش، خواننده را به خواندن شرح سوابق‌تان جذب می‌کند. متن کار را همیشه آماده داشته باشید؛ اما متناسب با محل پذیرش در آن تغییرات ایجاد کنید. برای هر شغلی اطلاعات خاصی مرتبط به همان شغل لازم است.

می‌توانید فرم اینفوگرافی و گرافیک رنگها را نیز تغییر بدهید. رزومه برای یک کار استارتاپی مسلما بسیار خلاقانه تر از یک کار اداری و دفتری می‌تواند باشد. همانطور که گفتیم گرافیک آن باید متناسب با شغل متفاوت باشد، عکس شما نیز باید تغییر کند. از عکس های با کیفیت استفاده کنید عکس های کراپ شده دسته جمعی در رزومه معنایی ندارد. می توانید با توجه به شغل از پوشش رنگی و لبخند صمیمی‌تر استفاده کنید. رزومه شما گاهی قبل از شما در محل حضور پیدا می‌کند. پس به خاطر داشته باشید که به قدر حضور فیزیکی‌تان پر اهمیت است.

موارد اساسی رزومه کدام هستند؟

تجربه کاری:

مهمترین بخش همان تجربه کاری است؛ اما تنها کارهای مفیدتان، درج کارهای غیر حرفه‌ای و نامرتبط با شغل‌تان الزامی نیست. رزومه شما برگه امتحانی نیست که هر چقدر بیشتر توضیح بدهید نمره بالاتری بگیرید. باید چکیده‌ای از مهمترین سوابق کاری و حرفه‌ای را در آن قید کنید.

سوابق آموزشی:

سوابق آموزشی خود را درج کنید. از باکس های رنگی استفاده کنید. محل تحصیل و شهر تحصیلی‌تان را بنویسید. جوایز و رتبه‌های کسب شده که قابل استناد و در خور هستند را ذکر کنید

تصویر فارغ التحصیلی دانشجویان
سوابق تحصیلی و مدارک کسب شده را در رزومه درج کنید

مهارت و تجربه خاص:

خودتان را بیشتر به نمایش بگذارید؛ اگر به زبانی مسلط هستید یا تخصصی دارید؛ به‌این‌ترتیب می توانید خودتان را فردی متمایز نشان دهید؛ برای نمونه به مدارک کارآموزی و گواهینامه هایی که اخذ کردید اشاره کنید.

کار داوطلبانه:

اگر تابه‌حال خدماتی در هر زمینه‌ای داشتید آن را ذکر کنید. به فعالیت‌های اجتماعی و کارهای خیرخواهانه، تدریس و مسائل مذهبی؛ باتوجه به نوع شغلی که برای آن نامزد شدید اشاره کنید.

خصوصیات شخصی:

این تنها بخشی است که سطحی شخصی به خود می‌گیرد و می‌تواند شما را به کارفرما از نظر روحی نزدیک کند. تمام تفریحات و علایق و سرگرمی‌های مثبت‌تان را بنویسید. کتابهایی که علاقه دارید و فیلمهایی که دوست دارید، ورزش مورد علاقه‌تان را با مقام‌هایی که کسب کرده‌اید بنویسید.

راه ارتباطی:

در انتها پل ارتباطی بسازید. نام و نام‌خانوادگی، شماره تماس، آدرس ایمیل و محل سکوننتان را درج کنید. همچنین در مقاله لینکدین خواندیم که آدرس لینکدین می تواند به صورت حرفه‌ای در کناراطلاعات شخصی بیاید. و رزومه شما را پربارتر کند.

از بخش کامنت‌های این مقاله استفاده کنید و تجربه‌های خود را در مورد بهتر کردن عملکرد رزومه برای ما بنویسید. در یک فضای تعاملی بهتر می‌توان از تجربیات همدیگر استفاده کرد. ما در دیجی دودو از این رویکرد استفاده می‌کنیم.


بیشتر بخوانید