مجله خبری دیجی دودو – یکی از خطاهای فنی و در بعضی اوقات پیچیده خطای Soft 404 است که در گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) وب‌مستران با آن برخورد می‌کنند. این خطا با آنکه کد وضعیت HTTP، 404 را بر می‌گرداند اما با خطای معروف 404 Not Found تفاوت دارد و در این مقاله قصد داریم تا ابتدا در مورد اینکه این خطا چه هست و چرا به‌وجود می‌آید، و راهکار‌های رفع آن چیست؟ با ما همراه باشید.

سرفصل‌ها:


خطای Soft 404 چیست؟

برطبق تعریف گوگل خطای Soft 404:

این خطا درحالی رُخ می‌دهد که شما صفحه‌ای را به کاربر نشان می‌دهید که وجود ندارد اما صفحه به‌جای برگرداندن کد وضعیت 404 به‌معنای “این صفحه وجود ندارد”، کد وضعیت 200 را به‌معنای موفق بودن عملیات برمی‌گرداند.

می‌باشد. به‌زبان ساده‌تر این اتفاق زمانی می‌افتد که وب‌سایت به کاربر نشان می‌دهد که چیزی در این صفحه وجود ندارد اما مرورگر به کاربر می‌گوید همه‌چیز درست است! مهم‌ترین علل رُخ دادن این خطا می‌تواند عوامل زیر باشد.

۱- زمانی که صفحه‌ی موردنظر محتوای کمی دارد یا اصلا محتوایی در آن وجود ندارد، گوگل حدس می‌زند که این صفحه باید کد وضعیت‌های 410 یا 404 را به کاربر اعلام کند اما در کمال شگفتی مرورگر کد وضعیت 200 به‌معنای موفق بودن عملیات را به‌کاربر نشان می‌دهد، برای درک بهتر بگذارید تا با مثالی این وضعیت را روشن سازیم. شما در وب‌سایت خود از برچسب‌های (Tags) زیادی استفاده می‌کنید و گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که یک برچسب به هیچ محتوایی الصاق نشده است و وقتی کاربر برچسب موردنظر را کلیک می‌کند با یک صفحه‌ی خالی روبرو می‌شود، در این وضعیت مرورگر کد 200 را به کاربر برمی‌گرداند اما خزنده (Crawler) گوگل هیچ محتوا یا Contentی دریافت نمی‌کند.

۲- اگر شما در کدنویسی صفحات خود نهایت دقت را به‌کار نبرده‌باشید به‌نحوی که خزنده‌ی گوگل در ایندکس کردن صفحه دچار مشکل فنی شود، برای مثال خزنده نتواند به‌طور صحیح کدهای HTML, CSS یا جاوااسکریپت را بارگیری کند، این خطا را برمی‌گرداند،‌ ذکر این مسئله بسیار حیاتی است که مورد دوم می‌تواند با مورد اول همپوشانی داشته باشد بدین نحو که در این صفحه از تگ‌های HTML به‌درستی برای نشان دادن محتوا استفاده نشده باشد و گوگل متوجه محتوای صفحه نشود.

نکته: در موارد معدودی کاربران گزارش داده‌اند که گوگل اشتباها یک صفحه را با این کد وضعیت در سرچ کنسول ذخیره کرده است درحالی که هیچ عاملی برای برگرداندن این خطا وجود ندارد،‌ این صفحات همیشه با عنوان seems to be a 404 به‌معنای: به‌نظر صفحه شامل خطای ۴۰۴ است، در سرچ کنسول در قسمت Coverage به‌کاربران نشان داده می‌شود.

رفع خطای Soft 404 مهم است؟

بله! رفع خطاهای ۴۰۴ حال از هر نوع‌اش تاثیر بسزایی در سئو و رتبه‌ی گوگل شما دارد زیرا:

 1. یک صفحه باید کد وضعیت‌های صحیح را به‌سمت گوگل برگرداند، اگر صفحه نامعتبر باشد باید کدهای 404 یا 410، اگر معتبر باشد کد وضعیت 200 و اگر صفحه به‌جای دیگری منتقل شده باشد باید کد 301 یا 302 را بسته به نوع انتقال (دائمی یا موقت) را برگرداند. برگرداند کد وضعیت‌های غیرمعتبری مانند 404 Soft باید سریعتر حل‌و‌فصل شود وگرنه دراثر انباشت این خطا سایت رتبه‌ی خود را از دست خواهد داد.
 2. تجربه‌ی کاربری بد! فرض کنید شما به‌عنوان یک کاربر وارد وب‌سایت یا صفحه‌ای بشوید که در آن هیچ محتوایی وجود ندارد یا صفحه از لحاظ کُدبندی بهم ریخته‌ست، کاربران در محض دچار شدن با این شرایط سریعا صفحه را ترک خواهند کرد که باعث بالا رفتن ضریب Bounce می‌شود که بازهم نمره‌ی منفی برای وب‌سایت درنظر گرفته می‌شود، البته نباید از تاثیر منفی تجربه‌ی کاربری نیز در این مورد غافل بود.
 3. آخرین نکته برای رفع این خطا می‌تواند مهم‌ترین نکته نیز باشد زیرا خزنده‌ی گوگل بجای آنکه صفحات مهم وب‌سایت شما را ایندکس کند، زمان خود را صرف خزیدن در صفحاتی می‌کند که هیچ اهمیتی نه برای کاربر دارد و نه برای گوگل! پس بهتر است که با رفع این خطا در صفحات، زمان ایندکس را صرف صفحات بااهمیت وب‌سایت‌تان بکنید.

تفاوت خطای Not Found 404 با خطای Soft 404 چیست؟

 1. تفاوت اول این ۲ خطا در برگرداندن کد وضعیت است،‌ اگر یک صفحه موجود نباشد باید کد وضعیت ۴۰۴ به‌معنای ناموجود بودن یا کد وضعیت ۴۱۰ به معنای ناموجود بودن یا حذف شدن را به‌سمت گوگل کنسول برگرداند اما در خطای Soft 404 این عمل اتفاق نمی‌افتد و کد وضعیت موفق 200 به سمت گوگل هدایت می‌شود که با هوشمندی موتور جستجوی گوگل این صفحات به کاربر گوشزد می‌شود تا سریعا برای رفع آنها اقدام کند.
 2. مهم‌ترین تفاوت در لیست‌بندی آنهاست به‌نحوی که صفحات دارای کد وضعیت 404 Not Found یا 410 اصلا در نتایج گوگل فهرست‌بندی نمی‌شوند و به‌کاربر نشان داده نمی‌شوند اما صفحاتی که دارای Soft 404 هستند در نتایج یا SERP نشان داده می‌شود و کاربران می‌توانند با کلیک روی آن‌ها به سایت شما هدایت شود.

خطای ۴۰۴ و سئو

سوال بسیار مهمی در رابطه با خطای ۴۰۴ و ارتباطش با سئو (SEO) وجود دارد که آیا وجود خطای ۴۰۴ تاثیری روی سئوی سایت دارد؟ پاسخ به این سوال کاملا به شرایط بستگی دارد و نمی‌توان به‌طور عمومی به این سوال پاسخ داد:

 • خطای ۴۰۴ یک خطای بسیار رایج در وب می‌باشد زیرا ممکن است ربات‌ها یا افراد صفحاتی را از سمت سرور سایت شما درخواست کنند که وجود خارجی ندارد بدین دلیل هم باید این کد وضعیت به کاربر نشان داده شود. البته می‌تواند صفحه‌ی درخواستی قبلا وجود داشته اما به‌دلیلی این صفحه حذف شده باشد در این موارد بهتر با ارائه‌ی کد وضعیت ۴۱۰ به مرورگر و گوگل بفهمانید که این صفحه هم‌اکنون حذف شده است. در مواردی که تا کنون گفته شد برگرداندن وضعیت Not Found 404 یا 410 تاثیری روی سئوی سایت شما ندارد، فقط دقت داشته باشید که اگر صفحاتی را از قبل در گوگل ایندکس کرده‌اید و بعدها تصمیم به حذف آن گرفته‌اید سریعا با کد وضعیت 410 به گوگل این تغییر را اطلاع دهید.
 • زمانی که دقیقا وضعیت Soft 404 به سمت گوگل برگردد، یعنی گوگل حدس بزند این صفحه دارای محتوا (محتوای مفید) نیست اما سایت شما این صفحه را به‌عنوان یک صفحه‌ی ارزشمند به گوگل معرفی می‌کند باعث می‌شود گوگل دراثر رفع نکردن این خطا جریمه‌یی برای شما درنظر بگیرد که مهم‌ترین آنها فهرست‌بندی در نتایج و ورود کاربران به این صفحات بی‌اهمیت است.

کدام صفحات ما دارای خطای Soft 404 هستند؟

مطمئن‌ترین روش برای یافتن تمامی خطاها علی‌الخصوص خطای ۴۰۴ یافت نشد و خطای Soft 404 مرجعه به گوگل سرچ کنسول است، پس از وارد شدن به محیط کنسول به قسمت Coverage رفته تا وضعیت خطاهای صفحات وب خود را مشاهده کنید، البته برای بررسی یک آدرس (URL) می‌توانید از ابزار URL Inspection نیز استفاده کرد.

 • استفاده از گزارشات Coverage
  برای استفاده از این ابزار پس از لاگین (Login) کردن در محیط کنسول به قسمت Coverage بروید، در این قسمت می‌توانید گزارشات تمام لینک‌های ایندکس شده در گوگل را مشاهده کنید.
لیست خطاها در Coverage Google Search Console

در این قسمت شما باید به‌دنبال رفع این خطاها باشید:

Submitted URL Seems to Be a Soft 404
Soft 404
Not Found (404)

 • URL Inspection Tool
  برای اینکه متوجه شوید که آیا صفحه‌ای خاص دارای خطا می‌باشد کافیست لینک موردنظر را در این قسمت وارد کنید و در قسمت Page Fetch می‌توانید نوع خطا را مشاهده کنید.
ابزار URL Inspection در Search Console

Submitted URL Seems to Be a Soft 404 در گوگل کنسول چیست؟

هوشمندی بسیار بالای موتور جستجوی گوگل باعث می‌شود تا نتایج با حداکثر دقت در Search Console به کاربر نشان داده شود، به‌همین منظور گوگل برای درنظر گرفتن خطای Soft 404 یک فرآیند را متصور شده است، بدین‌صورت که گوگل برخی از لینک‌ها را قبل از اینکه به‌عنوان Soft 404 درنظر بگیرد آن‌ها در حالتی میانه بانام Submitted URL Seems to be a Soft 404 قرار می‌دهد، این بدان معناست که این صفحات به‌نظر می‌رسند دارای وضعیت Soft 404 باشند اما هنوز مطمئن نیستیم، برای این منظور شما می‌توانید پس از رفع مشکل، گوگل را دوباره به صفحه‌ی موردنظر بیاورید تا خطای موردنظر را از روی این صفحه برطرف کند، اگر در این مورد کمی دیر اقدام کنید گوگل اینگونه لینک‌ها را به قسمت Excluded منتقل می‌کند و دیگر تلاشی برای رفع خطا نخواهد کرد.

رفع خطای Soft 404

برای رفع این خطا ۵ راه‌حل منطقی وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کرده تا مرجع خطا را یافته و آنرا مرتفع کنید.

 1. در ابتدا صفحه‌ی موردنظر را به‌درستی چک کنید تا از صحت نتیجه‌ی گوگل مطمئن شوید.
 2. پیکربندی موردنظر را در سمت سرور برای برگردادند خطای 410 یا 404 Not Found انجام دهید، برای این‌کار می‌توانید از پلاگین معروف Yoast استفاده کنید تا این کد وضعیت را برای صفحه‌ی موردنظر به گوگل برگرداند.
 3. اگر قصد حذف صفحه را ندارید سعی کنید با اضافه کردن محتوای مناسب یا رفع مشکلات مربوط به کدنویسی صفحه، آن‌را دوباره در گوگل ایندکس کنید.
 4. با استفاده از ریدایرکت 301، آدرس صفحه را به صفحه‌ی دیگری منتقل کنید.
 5. می‌توانید صفحه را در وب‌سایت خود نگه‌داشته و آن‌را De-Index کنید، برای این‌کار کافیست تا تگ زیر را در صفحه‌ی موردنظر قبل از بسته شده تگ <head> قرار دهید:
<meta name="robots" content="noindex,follow"/>

اگر این مقاله برای شما مفیده بوده است، با اشتراک آن در شبکه‌های اجتماعی در نشر دانش ما را همراهی کنید.