مجله خبری دیجی دودو – هدف اصلی گوگل از ایجاد موتور جستجو این است که محتوایی باکیفیت و منحصر‌به‌فرد در اختیار کاربران هنگام جستجو قرار دهد بنابراین، محتوای جدید و بی‌مانند دقیقا همان چیزی است که مد نظر گوگل است. محتوای تکراری دلیل اصلی نگرانی بسیاری از صاحبان سایت‌ها شده است چرا که، افراد می‌توانند بخشی از محتوای شما یا کل آن را کپی کرده و از آن استفاده کنند و محتوای تکراری ایجاد کنند که این به ضرر سئو سایت شما خواهد بود، چرا که، ربات عنکبوت گوگل (Google Spider) توانایی تشخیص محتوای اصلی را از کپی آن ندارد، درنتیجه به محتواهای تکراری تولید شده رتبه پایینی را اختصاص خواهد داد، به همین دلیل، باید از ابزار مناسب برای یافتن محتوای مشابه محتوای شما استفاده کرد.  

ابزار شناسایی محتوای تکراری به نام Duplichecker  

Duplichecker ابزاری است که می‌تواند نمونه‌های محتوای تکراری را پیدا کند، سازوکار آن به این صورت است که کل اینترنت را برای یافتن جملات، عبارات و یا حتی پاراگراف‌های مشابه وب‌سایت‌تان اسکن می‌کند و آدرس صفحه یا فضایی که از مطالب‌تان کپی کرده‌اند را به شما ارجاع می‌دهد.

مزایا

برخلاف نرم‌افزارهایی چون Siteliner یا Copyscape نرم‌افزاری کاملا رایگان است و فرمت‌هایی چون .tex, .txt, .doc, .docx, .odt, .pdf, .rtf را  فراخوانی می‌کند و برای استفاده از این نرم‌افزار شناسایی محتوای تکراری به حساب کاربری احتیاج نخواهید داشت و به آسانی لینک نرم‌افزار را به صفحه‌ای که در آن محتوای خود را منتشر کرده‌اید، متصل کنید و لیستی از محتواهای کپی شده را به کمک آن بیابید.

محتوای تکراری و فرم check plagiarism
فرم check plagiarism

علاوه بر بررسی محتوای تکراری، نرم افزار Duplichecker گرامر را نیز به فرم زیر بررسی می‌کند.

فرم چک کردن گرامر
فرم چک کردن گرامر

 معایب

  • این نرم‌افزار تنها می‌تواند محتوایی با 1000 کلمه را بررسی کند (البته، می‌توان بدون هیچ محدودیتی و تا چندین بار از آن استفاده کرد) و برای مقاله‌هایی با محتوای طولانی مناسب نیست، مگر اینکه مقاله‌های طولانی را به مقاله‌های کوچکتر تبدیل کنید تا Duplichecker بتواند آن‌ها را بررسی کند، علاوه برآن، باید آدرس url را یک به‌یک و برای هر محتوا فعال کنید که کاری بسیار وقت‌گیر است و برای سایت‌های بزرگ عملا غیر ممکن خواهد بود، در نتیجه می‌توان گفت که Duplichecker نرم‌افزاری مناسب برای سایت‌های نوپا است.
  • ایراد دیگر این است که وقتی از یک URL لینکی را در آن کپی می‌کنید،  بعضی از قسمت‌های محتوا مانند زیر را فرمت می‌کند
Duplichecker که بخشی را فرمت می‌کند
Duplichecker که بخشی را فرمت می‌کند

علاوه بر آن، هنگامی که بخشی از متن را در ویرایشگر آن وارد می‌کنید، چندین خط اضافه، مانند تصویر زیر، به محتوای شما اضافه می‌کند.

محتوای تکراری در Duplichecker
محتوای تکراری در Duplichecker
  • می‌توان گفت که نرم‌افزار خیلی دقیقی نیست و گاهی محتوای تکراری تولید شده را نمی‌تواند تشخیص بدهد و از قلم می‌اندازد  علاوه بر آن، با اصطلاحات و ضرب‌المثل‌ها به خوبی آشنایی ندارد و به سختی آن را تشخیص می‌دهد، به طوری‌که اگر همان عبارت را داخل گیومه در گوگل جستجو کنید، هزارن مقاله را برای شما نمایش خواهد داد.

نحوه کار با Duplichecker

  • ابتدا محتوای خود را یا از طریق کپی فایل با فرمت‌های اشاره شده در بالا و یا از طریق اضافه کردن URL محتوای مد نظرتان در ابزار Duplichecker وارد کنید. فراموش نکنید که اگر محتوای شما بیش از 1000 کلمه است، آن را کوتاه‌تر کنید.
صفحه ورود نرم‌افزار شناسایی محتوای تکراری
محتوای مورد نظر خود را وارد کنید
  • بعد از ورود اطلاعات مورد نیاز، گزارشی از اینکه آیا بخشی از مطالب شما یا کل آن کپی شده‌است یا خیر ارائه می‌دهد.
نتایج بررسی شده
مشاهده نتایج به‌دست آمده
  • پایین گزارش ارائه شده، لیستی از آدرس صفحه‌هایی را نشان می‌دهد که حاوی محتوای تکراری و مشابه با محتوای شما است. روی قسمت ”  Compare Result” کلیک کنید، سایت‌هایی‌را که محتوای شما را کپی کرده‌اند هایلایت می‌شوند.
ویرایشگر duplichecker
ویرایشگر duplichecker
  • یا با سایت‌هایی که محتوای تکراری تولید می‌کنند تماس بگیرید و بخواهید که آن را حذف کنند که اغلب این کار را انجام نمی‌دهند و یا متاسفانه دوباره آن محتوا را تولید کنید.

ابزار شناسایی محتوای تکراری به نام Copyscape

نرم‌افزار جستجوی محتوای تکراری دیگری است که  نسخه رایگان آن نیز موجود است، اما همه بخش‌ها را پوشش نمی‌دهد، و امکانات کامل را می‌توانید از طریق نسخه‌های Premium آن که هزینه‌بر است دریافت کنید که  این نسخه 10000 صفحه را بررسی می‌کند.

 می‌توانید به کمک این نرم‌افزار محتوای کپی شده از روی سایت‌تان را پیگیری کنید و از صاحبان آن سایت‌ها بخواهید که آن محتوا را حذف کنند. برخلاف Duplichecker نمی‌توانید فایلی را در آن آپلود کنید تا آن فایل را بررسی کند. این نرم‌افزار حق چاپ دارد و تنها از طریق ایمیل محتوای تکراری را به شما اطلاع می‌دهد که باید مبلغ  4.95 دلار در ماه را برای آن بپردازید.

در پایان می‌توان گفت که اگر وب‌سایتی نوپا هستید می‌توانید از Duplichecker  استفاده کنید، اما اگر شرکتی بزرگ و معتبر دارید بهتر است روی جایگزین مناسب‌تری چون Copyscape سرمایه‌گذاری کنید.