مجله خبری دیجی دودو انسان موجودی است اجتماعی و درحیطه تکنولوژی نیز سعی کرده است خودش را با امکانات مدرن به دیگران متصل کند. هرساله به تعداد افرادی که سعی می‌کنند در پلتفورم‌ شبکه‌‏های اجتماعی عضویت پیدا کنند افزوده می‌شود. درحالی‌که تا قبل از سال 2010 این تعداد به یک میلیارد نمی‌رسید، امروز در عرض 5 سال این تعداد به دو میلیارد افزایش پیدا کرده است.

در سال 2019 حدود 2.77 میلیارد نفر از پلتفورم‌ شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند و با سهولت وصل شدن با موبایل‌های اسمارت این رقم به زودی افزایش پیدا خواهد کرد. تا سال 2021 بیش از 3 میلیارد نفر از شبکه‌های اجتماعی استفاده خواهند کرد. دراین مقاله به معرفی چند شبکه اجتماعی برتر روز که می تواند به توسعه برندتان کمک کند می پردازیم.

1- فیس‌بوک Facebook

فیس‌بوک بزرگترین شبکه اجتماعی حال حاضر دنیاست.ماهانه حدود 2.32 میلیارد کاربر فعال از سال 2018 دارد. این پلتفورم به راحتی به شما امکان نشر و باز نشر عکس، ویدئو، نوشته ، دنبال کردن صفحات مشهور و برندهای دیگر را می‌دهد

2- اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از سریع‎ترین رشدها را در سال‎های اخیر داشته‎است. که بر پایه اپلیکیشن کار می‎کند و همچنین کاربران می‌توانند از نسخه وب‌سایت نیز استفاده کنند. از ژوئن 2018 ماهانه 1 میلیارد اکانت فعال در اینستا وجود دارد. از قابلیت‌های اینستاگرام جدا از نشر ویدئو و عکس، قابلیت گذاشتن استوری و گرفتن لایو و شبکه IGV   است. بر اساس STATISTA حدود 32 درصد از کاربران اینستاگرام بین 18 تا 24 سال سن دارند و 33 درصد آنها بین 25 تا 34 سال.

آمار اینستاگرام

3- توئیتر Twitter

شبکه اجتماعی توئیتر پلتفورمی است که به کاربرانش اجازه می‌دهد در سر خط اخبار روز دنیا مطلب بنویسند و با دیگرکاربران ارتباط برقرار کنند. در سال 2018 حدود 236 میلیون کاربر فعال در توئیتر ثبت شد. بااینکه این شبکه اجتماعی به قدرت و انبوه کاربران دیگر شبکه‌های قبلی نیست اما همچنان کاربران خود را درگیر خود کرده است. کاربران آن روزانه 500 میلیون توئیت روزانه ارسال می‌کنند.

4- تامبلر Tumblr

رتبه چهارم به تامبلر اختصاص دارد، شبکه اجتماعی که در ایران زیاد شناخته شده نیست. این شبکه اجتماعی بر محور فرهنگ سازی و ایجاد دیالوگ، ارتباط و بیان عقاید است. در ژانویه 2019 حدود 456.1 میلیون بلاگ تامبلر شناسایی شد که از آن 168.4 میلیون پست منتشر شده است. 32 درصد ترافیک این سایت، مربوط به ایالات متحده امریکا است. در بریتانیا شبکه تامبلر 1.94  درصد کل کاربران این شبکه اجتماعی را به خود اختصاص داده است.

5- لینکدین LinkedIn

شبکه اجتماعی قدرتمند بازاریابی که در بین مخاطبان B2B  طرفدار زیادی دارد. این پلتفورم بارشد کم‎سابقه، اخیرا 610 میلیون کاربر فعال دارد. کاربران لینکدین این شبکه را مکانی حرفه‌ای برای پیدا کردن شغل و ارتقا حرفه خود می‌دانند. همچنین مثل دیگر شبکه‌ها لینکدین قابلیت انتشار پست و گذاشتن عکس و فیلم را به مخاطبانش می‌دهد.

6- واتس‌اپ

شبکه اجتماعی واتساپ WhatsApp یک اپلیکیشن پیام‎رسان با قابلیت فرستادن عکس، صدا ، فایل و تماس تصویری است. با رشد بی‌سابقه این پیام رسان از سال 2018 در ماه 1.5 میلیارد کاربر فعال دارد. واتساپ اخیرا تنها امکان تماس بین دو نفر را داشت؛ اما حالا امکان گفتگوی گروهی را نیز دارد. همچنین استاتوس 24 ساعته از دیگر امکانات این پیام‎رسان است. در سال 2018 حدود 450 استاتوس روزانه آپدیت شده است.

آمار استاتوس واتساپ

7- اسنپ‎چت

یکی دیگر از پلتفورم‌های مدیا که بین جوانان طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است اسنپ‎چت است. اسنپ‎چت مثل اینستاگرام و واتساپ امکان استاتوس 24 ساعته دارد و در سال 2018 بالغ بر 186 میلیون کاربر فعال روزانه داشته است. همچنین روزانه دو میلیون پست در دقیقه توسط کاربران فرستاده شده است و ویدئو‌ها بیش‌از 10 میلیون بازدید روزانه به خود اختصاص داده است.

8-پینترست Pinterest

شبکه اجتماعی پینترس محیط حرفه‎ای برای عکس است. از سال 2018 ماهانه 250 میلیون کاربر فعال در پینترس فعالیت داشته است. این تعداد کاربر 175 ملیارد پین را در بیش از 3 میلیارد صفحه ایجاد کرده اند.

9- Reddit

شبکه اجتماعی ردیت تاحدودی یک سایت جمع‎کننده خبر است. کاربران دربخشی از موضوع مرتبط درگیر می‌شوند وکاربران دیگر آن را تایید می‌کنند. کامنت می‌گذارند و اظهار نظر می‌کنند. 1.64 میلیارد کاربر فعال در ردیت وجود دارد که اغلب ترافیک آن، توسط ایالات متحده امریکا گرفته می‌شود یعنی 34.35 درصد از کل ترافیک . قسمت دوم ترافیک باز هم متعلق به بریتانیا  است که 7.26 درصد ترافیک را داراست. در این میان 99.98 درصد ترافیک ارگانیک و از جمعیت کل کاربران است.

YouTube -10

اخرین رتبه به بزرگترین شبکه اجتماعی ویدئو تعلق دارد. این پلتفورم مخصوص آپلود ویدئوی کاربران سراسر جهان است. از سال 2018 ماهانه 1.9 میلیارد کاربر فعال داشته است و این رقم نزدیک به فیسبوک است. کاربران یوتیوپ به طور متوسط 40 دقیقه از وقت خود را به تماشای ویدئوها اختصاص داده‎اند.

در این مقاله به ده شبکه اجتماعی برتر روز دنیا پرداختیم؛ اما این رقم به بیش از 50 می‌رسد. برخی از این شبکه‌های اجتماعی در کشوری خاص اهمیت دارند مثل next door که بعد از امریکا در استرالیا و ایتالیا طرفداران خودش را دارد.