مجله خبری دیجی دودو – گاهی شما محتوا یا محصولاتی دارید که در چند URL یا حتی چندین وب‎سایت به نمایش درمی‎آیند.  در این مقاله نشان می‎دهیم که با تگ کانونی Canonical URL می‎توانید به موتورهای جستجو اطلاع دهید که کدام URL دقیقا همان صفحه‎ای است که شما مایل‎اید نمایش داده شود. بی‎آنکه به رتبه‎بندی سایت شما آسیب وارد کند یا امتیاز منفی در SEO سایت‎تان قلمداد شود.

Canonical Link یا لینک کانونی چیست؟

Rel= Canonical که عموما با نام Canonical Link شناخته می‎شود. یک بخش از HTML است که به مدیران وب‎سایت‎ها کمک می‎کند، تا از انتشار موضوعات تکراری در محتوا جلوگیری کنند. در واقع به موتورهای جستجو کمک می‎کند، تا در موضوعات و محتواهای مشابه آن محتوایی را به نمایش بگذارند که شما مایل به انتشار و دیده شدن بیشتر آن هستید، این قابلیت با معین کردن URL کانونی(Canonical URL) که قابلیت تشخیص نسخه اصلی را دارد انجام می‎شود و حتی به ارتقا سئو سایت شما کمک می کند.

تاریخچه تگ کانونی Rel=Canonical

در فوریه سال 2009 بود که گوگل، بینگ و یاهو شاخصه Canonical Link را معرفی کردند. تا به این طریق اگر شما چند نسخه متعدد از یک محتوا داشتید با انتخاب  کردن Canonical Link مشخص موتورهای جستجو را  از سردرگمی نجات دهید. برای آشنایی مفصل و دقیق درباره تاریخچه  تک کانونی Rel=Canonical می توانید این مقاله را مطالعه کنید. با اینهمه بااینکه ایده تگ کانونی بسیار ساده است، اما نحوه استفاده از آن با پیچیدگی‎هایی همراه است.

فرایند کانونی سازی

یک نمونه کاربردی

بیایید فرض کنیم شما دو نسخه مشابه از یک محتوا دارید. و هر دو مطلب دقیقا عین هم هستند و تنها تفاوت آنها انتشارشان در دو بخش مختلف سایت با رنگ و ظاهر متفاوت است، خب سوال این است که کدام نسخه باید در موتورهای جستجو به نمایش دربیاید. برای مثال دو URL مشابه به‎شکل زیر داریم

  1. https://digidodo.ir/2020/02/05/image-optimization-for-seo/
  2. https://digidodo.ir/2020/02/05/optimization-image-for-seo/

فرض کنید این دومقاله در سایت دیجی دودو دقیقا عین هم هستند و فقط URL آنها یک تفاوت کوچک دارد. برای این منظور

  1. ابتدا یکی از دو آدرس را که به نظرمان مهم‎تر است، یا بازدید بیشتری دارد به عنوان نسخه کانونی Rel=Canonical انتخاب می‎کنیم.
  2. حال نسخه کانونی را از صفحه غیرکانونی non-canonical page  دریک صفحه کانونی در بخش <head> اضافه می‎کنیم.

برای نمونه :

<link rel=”canonical” href=”-https://digidodo.ir/2020/02/05/image-optimization-for-seo/” />

کاری که این دستور می‎کند این است که دو صفحه را برای موتور جستجو در یک‎صفحه ادغام می کند و صفحه ای را که شما مایلید به‎عنوان پیش‎فرض انتخاب کرده و در موتور جستجو نمایش می دهد.

بیشتر بخوانید

تنظیمات Canonical URL در Yoast Seo

پلاگین Yoast Seo این امکان را برای شما فراهم می‎کند تا نسخه کانونی مورد نظر خود را تغییر دهید. برای این منظور وارد تنظیمات پیشرفته وردپرس شوید. دراین بخش می‎توانید آدرس موردنظر خود را در بخش Canonical URL وارد کنید. و به این ترتیب به موتورهای جستجو کمک کنید تا متن مورد نظر شما را در صفحه نتایج جستجو نمایش دهند.

Rel=Canonical
Rel=Canonical