مجله خبری دیجی دودو – سوال‌های بسیار زیادی درمورد اینکه آیا رتبه بندی الگوریتم جستجوی محلی گوگل در 31 ژانویه امسال به‌روزرسانی شده است یا خیر، به‌وجود آمد که متعاقبا بعضی از متخصصین سئو محلی نیزاعلام کردند که تغییراتی را در پروژه‌های مشتریان‌شان مشاهده کرده‌اند، هم‌چنین، ابزار BrightLocal Tool نیز برخی نوسانات را برای آن روز نشان داده است.

نظرات کاربران و الگوریتم جستجوی محلی گوگل

در پی تغییرات مشاهده شده در الگوریتم جستجوی محلی گوگل، صحبت‌های بسیاری در فروم‌های مختلف مانند Local Search Forums  در طی روزهای گذشته پیش آمد، به‌طور مثال:

  • آقای Max اظهار داشت که در نیمه‌شب 31 ژانویه حدود 15 تا 20 نقطه افت برای چندین کلمه کلیدی ویژه در نقشه‌ مشتریانش مشاهده کرده است. او خواستار این بود که بداند این افت حاصل تغییرات و به‌روزرسانی‌ای است که روی رتبه بندی جستجوی محلی رخ داده است یا دلیل این تغییرات تنها یک باگ (Bug) است؟  
  • آقای John اعلام کردند که ایشان نیز بعد از پیگیری‌های متعدد این تغییرات را برای بعضی از کلمات کلیدی‌شان نیز مشاهده کرده‌اند و هم‌چنین می‌خواستند بدانند که آیا دیگران نیز این تغییرات را حس کرده‌اند یا خیر!

و بقیه کاربران نیز تقریبا نظرات مشابهی را به اشتراک گذاشتند و اعلام کردند که تغییراتی را در آن روز برای الگوریتم جستجوی محلی گوگل در لیست محلی مشتریان‌شان مشاهده کرده‌اند.

نمودار شار رتبه محلی BrightLocal نیز تغییرات را به این صورت نشان می‌دهد.

جستجوی محلی گوگل
جستجوی محلی گوگل

Joy Hawkings، صاحب تالار گفتگوی Local Search Forums  و متخصص سئو محلی ، اعلام کرد که این تغییرات نرمال است، او در ادامه اذعان داشت که دریافته است که رتبه بندی در صنایع رقابتی (مانند زمینه حقوقی) تقریبا همیشه پر از افت و خیز بوده است و درواقع هر چه شهر بزرگتر باشد، این نوسانات در آن بیشتر خواهند بود.

   از نوامبر سال 2019 هیچ به‌روزرسانی‌ در زمینه الگوریتم جستجوی محلی گوگل تایید نشده بوده است و این روند تا دسامبر نیز ادامه یافته است. در ادامه نموداری با روند کاملا عادی که از سایت  WhiteSpark ، ابزار کنترل سئو محلی، انتخاب شده است را می‌بینیم.

نمودار WhiteSpark
نمودار WhiteSpark