مجله خبری دیجی دودو – سنگاپور به عنوان 12امین قدرت اقتصادی در جهان، به‌دلیل نبود قطعات دچار مشکل شده است، اپل با تاخیر در تحویل خدمات خود روبرو شده است، کارخانه فیات در صربستان به‌دلیل نبود قطعه مجبور به تعطیل کارخانه خود در این کشور شده است، چین با مشکل تولید، تقاضا، صادرات و نبود نیروی کار و پیامد آن قطع شدن دستمزد یا تاخیر در پرداخت حقوق‌ها مواجه شده است و تاثیر کرونا یا COVID-19  بر روی اقتصاد چین مرگ تدریجی این غول الکترونیکی را رقم زده است.

طی نظرسنجی‌ای که توسط رویترز بین روزهای 7ام تا 13ام فوریه 2020 در بین 40 اقتصاددان چینی، سنگاپوری، اروپایی و امریکایی انجام شد،  پیش‌بینی شد که رشد اقتصادی چین در سه ماهه‌ی اول سال 2020 نسبت به سه ماهه‌ی قبل که 6% بوده است، به 4.5% کاهش یابد و  علاوه‌بر  تاثیر ویروس کرونا بر بازار کسب‌وکار چین، کشورهای دیگری که در زمینه‌های اقتصادی با چین مراوده داشته‌اند را نیز تحت تاثیر این پیامد اقتصادی قرار داده است.

تاثیر کرونا در اقتصاد چین
تاثیر کرونا در اقتصاد چین

تاثیر ویروس کرونا روی بازار کسب‌وکار بیشتر در چه زمینه‌ای است؟

Neil Shearing، اقتصاددان ارشد گروه اقتصاد سرمایه، بیان کرده است که میزان تاثیر ویروس کرونا بر بازار کسب‌وکار به شاخصه‌هایی چون نحوه پخش ویروس و نحوه کنترل آن و ریکاوری و استراتژی به‌کار گرفته شده در برگشتن به شرایط نرمال بستگی دارد و اگر نتوانند رشد ویروس را کنترل کنند، اقتصاد چین نسبت به زمان بحران مالی، با کمترین سرعت افزایش یابد. که این فرایند بر شاخه‌های مختلف صنعت اثر گذاشته است که به شرح زیر است:

ایجاد اخلال در زنجیره‌های تامین

کمبود نیروی کار به دلیل قرنطینه کردن افراد در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کارخانه‌ها در چین را برای تولید قطعه با مشکل مواجه کرده است و سبب کاهش صادرات نیز شده است که این اولین تاثیر ویروس کرونا روی بازار کسب‌وکار است. به‌طور مثال، بعضی از خودروسازان مانند Nissan و Hyundai شعبه‌های خارج از چین خود را به‌دلیل نبود قطعه تعطیل کرده‌اند و یا شریک تولید اپل در چین، با تاخیر در تولید مواجه شده است، صنعت داروسازی نیز درحال دست و پنجه نرم کردن با اختلال در تولید جهانی است.

تاثیر کرونا بر صنعت حمل‌ونقل
تاثیر کرونابر صنعت حمل‌ونقل

تاثیر ویروس کرونا روی بازار کسب‌وکار و قیمت کالاها

به‌دلیل کاهش مصرف مواد اولیه در چین، قیمت کالاها کاهش یافته و در نتیجه تولیدکنندگان تصمیم گرفته‌اند تولید را کاهش دهند که این امر نیز ضررهای مالی بسیاری را برای صاحبان صنایع به‌همراه آورده است.

تجارت جهانی

این کاهش مصرف در چین (به‌دلیل جهانی سازی و پیوند تجاری کشورها) شرکت‌های چند ملیتی را در زمینه حمل و نقل هوایی، آموزش در خارج از کشور، زیرساخت‌ها، صنعت جهانگردی، تولید سرگرمی، الکترونیک، کالاهای مصرفی و کالاهای لوکس را تحت فشار قرار داده است که این نیز تاثیر کرونا بر تجارت جهانی است.

کاهش تقاضای نفت

چین بزرگترین واردکننده‌ی نفت در جهان است و آژانس جهانی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرده است که با تاثیر ویروس کرونا بر کسب‌وکار در حوزه ساخت و تولید و سفر‌ کاهش تقاضای نفت در چین برای سه‌ماهه اول سال 2020 تا 435000 بشکه کاهش یابد و این مقدار کاهش، در ده سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

تاثیر ویروس کرونا روی بازار کسب‌وکار و صنعت گردشگری

قطعا شیوع کرونا بی‌ربط به سفر و جابه‌جایی افرادی که ناقل این بیماری بوده‌اند، نیست و شاید در مورد کشتی کروز پرنسس دیاموند شنیده باشید که 3700 مسافر و خدمه‌ی آن به‌دلیل شیوع کرونا در خود کشتی در سواحل ژاپن قرنطینه شدند و ترس ناشی از آن ضررهای زیادی چون کنسل کردن بسیاری از مسافران را برای خط کروز را در برداشت.

 قبل از شیوع این بیماری صنعت گردشگری افزایش سه تا چهار درصدی  را برای سال 2020 پیش‌بینی می‌کرد که این میزان بعد از ماه دسامبر 2019، با شیوع کرونا به بیش از 20 کشور با کاهش چشمگیری مواجه شد. صنعت هوایی کانادا، روسیه و مانند آن تمامی پروازهای خود را به مناطق شیوع یافته کنسل کردند که این کار هزینه بسیاری را برای صنعت هوایی آن کشورها به‌همراه آورد و از تاثیر کرونا بر صنعت توریسم خواهد بود.

تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران و منطقه

چین حلقه اتصال اقتصاد ایران به جهان است و با شیوع ویروس کرونا، بخش بازرگانی و واردات اقتصاد ایران تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است و با شیوع کرونا در ایران بسیاری از کشورها راه‌های زمینی و هوایی خود را به‌روی ایران بسته‌اند، به‌طور مثال، ترکیه مجوز مسافری و باری به ایران را نمی‌دهد.

طی صحبتی که شبکه بلومبرگ با آقای Ali Taqi، رئیس سهام سرمایه‌گذاری Ramsala، انجام داده است، ایشان نیز اذعان داشتند که تاثیر کرونا بر اقتصاد منطقه سبب کاهش چند درصدی در بازار شده است.

تاثیر کرونا در منطقه
تاثیر کرونا در منطقه

صنعت توریسم، بازارهای سهام از نیویورک گرفته تا هنگ‌کنگ و بمبئی سقوط کرده‌اند، شرکت‌های کره‌ای و تمامی کشورهایی که اقتصادشان به تولیدات چین وابسته بوده است تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند و دچار خسارت‌های مالی شده‌اند.

بیشتر بخوانید