مجله خبری دیجی دودو – هر چه برندهای بیشتری برای جذب مخاطب  و اثربخشی  محصولات و خدمات‌‌شان به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند، ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی نیز در بین شرکت‌ها و سازمان‌ها محبوبیت بیشتری می ‌یابند، تحلیل و رصد شبکه‌های اجتماعی که اغلب بدون اطلاع افراد صورت می‌گیرد، امکان دسترسی شما به نظرات مخاطب در مورد برند، صنعت و یا حتی رقبایتان را در شبکه‌های اجتماعی و وب فراهم می‌کند.

 با داشتن مهارت کافی در نحوه جستجو و پرسیدن سوال و فیلترکردن نتایج به دست آمده در حیطه کسب‌وکار خود می‌توانید به نتایجی واقعی و کاربردی دست پیدا کنید، در این مقاله به بررسی برخی از بهترین نرم‌افزارهای رصد و نظارت شبکه‌های اجتماعی و وب خواهیم پرداخت. این نرم‌افزارها برای عملکرد بهتر در آینده به شما کمک خواهند کرد تا گام جدیدی را در جهت بهبود کسب‌وکار خود بردارید.  

Awario

Awario یکی از ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی است که برای هر نوع کسب‌وکاری و در هر اندازه‌ای مقرون‌ به‌صرفه است و قابلیت‌های زیادی را ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توانید ابزار Enterprise-level را بیابید.

awario،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی
awario،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی

نرم‌افزار Awario هرجا که نام تجاری برند، شرکت یا محصولات‌تان ذکر شود، به شما اطلاع خواهد داد تا بتوانید بر آن پروسه نظارت کنید، به‌طور مثال، می‌توانید بک لینک‌های جدیدی که به سایت‌تان وارد می‌شود را رصد کنید. کپی غیر قانونی محتوایی که تولید کرده‌اید را به کمک آن بیابید یا مقاله‌ای را که نام تجاری برندتان را بدون لینک دادن به آن ذکر می‌کند را بیابید هم‌چنین، جستجوی بولی را برای جستجوهای مرتبط یا کمتر استفاده شده تنظیم می‌کند. جستجوی بولی، جستجویی است که با ترکیب چند عبارت یا کلمه کلیدی با کلمات ربط  “و”، “یا”،”نه” ، جستجو را تنها محدود به همان دو کلمه می‌کند.

awario
awario

شبکه‌های اجتماعی که این برنامه را پشتیبانی می‌کنند، شامل:

Facebook, Twitter, Instagram, You Tube, Google+, Reddit, و اخبار و وبلاگ است.

مزایا  :

 • ‌این ابزار برای بهبود نتایج از جستجوی بولی (Boolean query) استفاده می‌کند.
 • طی یک گزارش مشخص شد که اینفلوئنسرهای بسیاری تحت تاثیر این ابزار رصد شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند و در مورد برند و رقبا و صنعت‌تان صحبت می‌کنند.
 • افزونه رایگان leads را برای فروش در شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد.
 • تحلیل enterprise-level مانند تحلیل احساسات، موقعیت جغرافیایی و تفکیک زبانی و داده‌های نامحدود این ابزار را در تمامی برنامه‌هایش در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

قیمت:

نرم‌افزار Awario، تست رایگان دارد و می‌توانید به طور کامل برنامه را آزمایش کنید.

 • برنامه starter plan آن با 3 بار هشدار رصد شبکه‌های اجتماعی از 29 دلار در ماه شروع می‌شود که به مشترکین امکان می‌دهد 30000 بار نام منشن شده برندشان را در هر ماه پیدا کنند.
 •  برنامه pro plan آن که حرفه‌ای‌تر است، 10 هشدار رصد شبکه‌های اجتماعی با 100000بار منشن نام برند در هرماه را اطلاع می‌دهد. که قیمت آن 89 دلار در ماه است.
 •  حالت enterprise آن 299 دلار در ماه است و 50 هشدار و 500000 منشن نام برندتان را اعلام می‌کند. اگر تمایل داشته یاشیدکه عضویت سالانه آن را انتخاب کنید، 2 ماه خدمات رایگان دریافت خواهید کرد.  

Agorapulse

Agorapulse نرم‌افزار مدیریت و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی است. اگر می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید، نرم‌افزار Agorapulse گزینه‌ی بسیار مناسبی است چرا که،  علاوه بر رصد شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند فایل‌ موردنظرتان را طبق برنامه‌ای زمان‌بندی شده بارگذاری کند و هرجا نام تجاری برندتان ذکر شد (منشن شد) آن را پیدا ‌کند، کلمات کلیدی مورد نظرتان در توییتر را می‌توانید به کمک این یکی از ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی  بیابید. این ابزار اینفلونسرها را درمیان فالوورهایتان می‌یابد و مکالمات شما در کلیه حساب‌های کاربری را در یک جا تلفیق می‌کند و به راحتی می‌توانید آن ها را بررسی کنید و برقراری با اعضای تیم را با یک کلیک امکان پذیر می‌کند، با این نرم‌افزار تنها می‌توانید بر شبکه‌های اجتماعی نظارت داشته باشید و امکان رصد محیط وب را نخواهید داشت.  

agorapulse،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی
agorapulse،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی که این برنامه را پشتیبانی می‌کنند، شامل:

Facebook, Twitter, Instagram, You Tube,  است.

مزایا  :

 • قابلیت برچسب زدن منشن های مهم
 • قابلیت برقراری مکالمه با اعضای تیم
 • حاوی ویژگی دیدگاه مخاطبان است که  به‌منظور شناسایی اینفلوئنسرها و صاحبین برندها استفاده می‌شود.
 • قابلیت CRM داخلی یا مدیریت ارتباط با مشتری را به‌منظور ایجاد لیستی از چشم انداز کاری‌تان و اینفلوئنسرها فراهم می‌کند.

قیمت:

اگر بخواهید ابتدا نرم‌افزار را آزمایش کنید، می‌توانید از تست رایگان آن استفاده کنید.

 • قیمت آن برای برنامه های کوچک ماهانه از 49 دلار شروع می‌شودکه شامل بررسی 3 پروفایل و یک کاربر است.
 • برای برنامه هایی در ابعاد بزرگ‌تر که گزینه‌ای محبوب در میان کاربران است، ماهانه 199 دلار باید پرداخت کنید. با این برنامه می‌توانید 25 پروفایل و 6 کاربر را مدیریت کنید.
 • مدل enterprise آن 299 دلار در ماه است که 40 پروفایل و 12 کاربر را پوشش می‌دهد.

TweetDeck

نرم‌افزاری است که حیطه کارش نظارت بر نام تجاری برند و یا نام محصولات منشن شده(ذکر نام تجاری) شماست علاوه برآن، مدیریت چندین حساب شما‌ در توییتر را نیز برعهده دارد. TweetDeck داشبورد رسمی توییتر است که به کاربرانی که چندین حساب کاربری در توییتر دارند و در آن‌ فعال هستند امکان مدیریت حسابشان را به صورت یک پروفایل تجاری فراهم می‌کند. قالب ستونی این ابزار امکان اضافه‌ کردن چندین بخش را فراهم می‌کند. بخش‌هایی چون: پوشش خبری افرادی که دنبال می‌کنید، پست‌های ترند شده، پیام‌های خصوصی، منشن شدن کلمات کلیدی موردنظر شما.

tweetdeck،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی
tweetdeck،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی

این نرم‌افزار با به کارگیری فیلترهایی چون زبان، موقعیت مکانی، کلمات کلیدی منفی و محدوده زمانی امکان جستجویی هدفمندتر و کاربردی‌تر را برای کاربران فراهم می‌کند. (کلمات کلیدی منفی ، کلماتی هستند که  مانع از دیده شدن تبلیغاتی هستند که توسط کاربران جستجو می‌شوند، یعنی تبلیغات‌تان برای افرادی که آن کلمه‌ی خاص را جستجو می‌کنند به نمایش در نمی‌آیند) سپس، هرزمان که به نرم‌افزار متصل شوید، می‌توانید کلیه‌ی منشن های حساب‌های کاربری خود را رصد کنید.

شبکه‌های اجتماعی که این نرم‌افزار را پشتیبانی می‌کنند:

Twitter

مزایا  :

 • استفاده از فیلترهای داخلی در توییتر چون، زبان و موقعیت مکانی، کلمات کلیدی منفی.
 • قابلیت زمان بندی برای چندین حساب کاربری
 • ستونی منظم که به شما امکان می‌دهد تا پوشش خبری خود را سازماندهی کنید.

قیمت:

رایگان است.

Keyhole

کلمات کلیدی و هشتگ real-time (لحظه به لحظه) را برای شبکه‌های اجتماعی نظیر Twitter, Instagram و شبکه‌های خبری جستجو می‌کند، نرم‌افزار keyhole نیز جز آن دسته از ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی است که می‎توانید با آن با یک تیر دو نشان را هدف قرار دهید، می‌توانید حالت خودکار ردیاب کلمات کلیدی و هشتگ‌ها و هم‌چنین، پست‌های خود در اینستاگرام و توییتر را فعال کنید علاوه بر آن، می‌توانید بر منشن شدن نام برندها در وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری نیز نظارت کنید، keyhole یکی دیگر از ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی در حیطه تحلیل و بررسی است که شامل تحلیل احساسات (sentiment analysis)، ابر کلمات کلیدی (keyword clouds) و mention maps است.

keyhole،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی
keyhole،بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی

نکته1: عقیده کاوی یا تحلیل احساسات به تحلیل نظر و احساسات مردم نسبت به یک محصول در بازار گفته می‌شود.

نکته2: ابر کلمات کلیدی نیز کلمات کلیدی استفاده شده در وب‌سایت‌تان را به  صورت جلوه‌های بصری به شما نشان می‌دهد، یعنی نشان می‌دهد که کدام‌یک از کلمات کلیدی در محتوای شما بیشتر استفاده شده است.

نکته3:  mention mapsها نشان می‌دهندکه کدام کشور نام تجاری برندتان  را منشن کرده است.

برنامه‌های سطح بالاتر keyhole شامل ویژگی‌هایی premium   مانند ردیابی اینفلوئنسرها و منشن‌های تاریخی هستند و امکان دسترسی به داده‌های API  نرم‌افزار keyhole را فراهم می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی که این نرم‌افزار را پشتیبانی می‌کنند:

Instagram, Twitter, News and blogs.

مزایا  :

 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • قدرت تحلیل بالا مانند عقیده کاوی، ابر کلمات کلیدی، نقشه منشن شده
 • دسترسی API  در برنامه‌های سطح بالاتر

قیمت:

 • Basic plan آن حدود 49 دلار در ماه است که شامل یک جستجوی کلمه کلیدی و ماهانه 5000 پست در شبکه‌های اجتماعی است. این نرم‌افزار شامل 4 برنامه دیگر است که محبوب‌ترین حالت آن corporate نام دارد. این گزینه حدودا 599 دلار است و شامل 10 جستجوی کلمه کلیدی و 250000 پست است.
 • برنامه سطح بالای Enterprise آن که شامل مطالب پست شده و جستجوی کلمات کلیدی سفارشی است، حدودا 1000 دلار است.

Mention

نرم‌افزاری غنی از داده است که به‌طور real-time یا لحظه به لحظه بر شبکه‌های اجتماعی نظارت می‌کند، با تنظیم آن می‌توانید به داده‌های 24 ساعت گذشته دسترسی پیدا کنید که تحت مد  custom planداده‌های تاریخی آن موجود خواهند شد، فارغ از بحث ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی، منشن ها با جستجوی سریع کلمات کلیدی،  اینفلوئنسرهای توییتر و اینستاگرام را پیدا می‌کند. می‌توانید، اینفلوئنسرهای دلخواه خود را به لیست csv اضافه کنید و به ابزار CRM مدیریت ارتباط با مشتری، انتقال دهید.

mention
mention

شبکه‌های اجتماعی که این نرم‌افزار را پشتیبانی می‌کنند:

Instagram, Twitter, News and blogs, Facebook, You Tube, Google+, Reddit و وب‌سایت هاست.

مزایا  :

 • تگ‌هایی که این امکان را برای‌تان فراهم می‌کند تا بتوانید منشن‌ها را سازماندهی می‌کنند.
 • مدیریت و کشف اینفلوئنسرها
 • توانایی ایجاد گزارش‌های سفارشی و تحویل خودکار
 • یکپارچه سازی ارسال آخرین منشن ها در  کانال ها

قیمت:

این نرم‌افزار تست رایگان دارد.

 • solo plan آن 29 دلار در ماه است که 3000 منشن و نمایش 2 بار داده‌ها است.
 • برنامه starter آن 99 دلار در ماه است و 5000 منشن را به همراه 5 هشدار نشان می‌دهد.
 •  البته حالت custom plan نیز دارد که حالتی سفارشی است، یعنی به‌طور عادی در بازار وجود ندارد و باید آن را سفارش دهید.

Brandwatch

یکی دیگر از نرم‌افزارهای قوی و گران قیمت رصد شبکه‌های اجتماعی در حوزه ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی Brandwatch است که علاوه بر مسئولیت رصد و نظارت شبکه‌های اجتماعی، تشخیص تصویر، اطلاعات آماری درمورد مخاطبان‌تان، موضوعات داغ روز یا ترند شده در حوزه کاری‌تان، دسترسی به داده API و داشبوردهایی که قابلیت تبدیل شدن به پاورپوینت  را دارند را نیز ارائه می‌دهد.

brandwatch
brandwatch

Brandwatch حاوی پلتفرمی به نام Vizia است که قابلیت data visualization (داده‌های بصری) را نیز دارد، یعنی، توانایی به تصویر کشیدن داده‌ها و تولید نمودار و… را دارد و به علاوه، می‌توانید داده‌ها را با کمک  Google Analytics, Buzzsumo و Hootsuit تحلیل کنید.

شبکه‌های اجتماعی که این نرم‌افزار را پشتیبانی می‌کنند:

Instagram, Twitter, News and blogs,pinterest, Sina VK,QQ, Facebook, You Tube, Google+, Reddit و وب‌سایت ها است.

 مزایا  :

 • داده‌های آماری شامل جنسیت، علایق، شغل و موقعیت جغرافیایی را پوشش می‌دهد.
 • به کمک تحلیل تصاویر می‌توانید تصاویری را که حاوی لوگو برند شماست را شناسایی کنید.
 • می‌توانید سایت هایی را که به آن‌ها علاقه دارید را به نرم‌افزار اضافه کنید تا به بیشتر منشن شدن نام برندتان کمک کند.
 • قابلیت تشخیص موضوعات ترند شده در حوزه کاری‌تان را نیز دارد.

قیمت:

این نرم‌افزار یک نرم‌افزار enterprise است. قیمت pro plan آن ماهانه 800 دلار است که شامل ماهانه 10000 منشن و بازیابی اطلاعات 30 روز اخیر است، برای استفاده از برنامه custom enterprise plan آن، باید برنامه را سفارش دهید و به طور عادی در بازار موجود نیست.

بیشتر بخوانید

از آنجایی که بسیاری از برندها برای تحقیقات بازار، دیدگاه مشتری، تحلیل رقبا و حتی فروش به شبکه‌های اجتماعی بیشتری می‌پیوندند، محبوبیت  ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی  روز به روز بیشتر و در دسترس‌تر می‌شود؛ البته تنها نظارت بر شبکه‌های اجتماعی کافی نیست. بلکه، در ارتباط بیشتر بودن با افرادی که نام برندتان را منشن می‌کنند نیز مهم است.