مجله خبری دیجی دودو – نبود بک‌لینک‌ کافی به سایت‌تان، مسائل تکنیکی چون وجود خطاهای بسیار در سایت‌تان‌ و درگیر کردن زیاد ربات خزنده گوگل سبب خواهند شد تا سرعت ایندکس وب‌سایت‌تان توسط گوگل کند شود و علاوه‌برآن، این شبهه را برای گوگل پیش بیاورد که سایت‌تان از اهمیت کافی برخوردار نیست بنابراین، برای رفع این خطا بالاخص در زمینه بررسی تغییرات و بهینه‌سازی وب‌سایت‌تان باید مسیری را پیش بگیرید که شرایط افزایش سرعت ایندکس گوگل را برایتان فراهم کند.

موانع افزایش سرعت ایندکس گوگل

1. سایت‌تان از اعتبار کافی برخوردار نیست

هنگامی‌که سایت‌تان شامل لینک‌های ارجاعی یا Inbound links با کیفیت نباشد، گوگل آن سایت را با سرعت ایندکس نمی‌کند چرا که، تصور می‌کند که آن سایت آن‌قدر مهم نیست که بخواهد برای آن وقت بگذارد، این اتفاق معمولا برای سایت‌های تازه تاسیس رخ خواهد داد بنابراین، برای افزایش سرعت ایندکس گوگل سعی کنید که لینک بسازید.

2.وجود دلایل فنی

دلایل فنی سرعت پایین ربات خزنده گوگل به سه قسمت تقسیم می‌شود: سایت‌تان بسیار کند است، تعداد خطاها و تعداد URLهای وب‌سایت‌تان بسیار زیاد است.

سرعت پایین سرور

دلیل اصلی سرعت پایین ایندکس گوگل این است که خود سایت‌ کند عمل می‌کند، یعنی اگر وب‌سایت‌تان بخواهد حجم وسیعی از داده‌ را بارگذاری کند و یا برای پاسخ‌گویی به درخواست‌ها کند عمل کند، گوگل تعمدا عمق و سرعت ایندکس را کاهش می‌دهد و یا بودجه خزیدن که همان تعداد صفحاتی است که ربات گوگل طی یک روز در سایت‌تان می‌خزد را کاهش می‌دهد تا از، از دست رفتن داده‌ها به دلیل سرعت پایین سرور جلوگیری کند که اگر مشکل سرعت سایت باشد برای افزایش سرعت ایندکس گوگل باید روی برطرف کردن آن تمرکز کنید.

وجود خطا در سایت

اگر تعداد خطاها در سایت‌تان زیاد باشد، ربات خزنده گوگل به آهستگی شروع به خزیدن می‌کند و برای افزایش سرعت آن باید خطاهای موجود را برطرف کنید، به‌طور مثال، ریدایرکت 301 کاربران و موتورهای جستجو را به آدرس جدید و دائمی صفحه‌ی موجود در سایت‌تان هدایت می‌کند.

نکته: اگر نمی‌دانید که خطاهای موجود در صفحه خود را چگونه بیابید، وارد کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) شوید و از این طریق خطاها را برطرف کنید.

وجود URLهای بسیار

اگر تعداد URLهای یک سایت‌ زیاد باشد ممکن است گوگل در آن سایت بخزد، اما این مقدار خزیدن در یک سایت به دلیل وجود قابلیت ناوبری faceted search navigation در آن سایت هرگز کافی نخواهد بود چرا که، این قابلیت امکان هدفمند کردن جستجوی کاربر را با استفاده از فیلترهای مختلف برای کاربران آن صفحه فراهم می‌کند که این امر سبب خواهد شد تعداد زیادی URL در یک صفحه استفاده شود، در نتیجه، سرعت ایندکس گوگل کاهش یابد بنابراین، برای افزایش سرعت ایندکس گوگل کار عاقلانه این است که در سایت‌تان به‌طور منظم به‌صورت دستی با کمک Screaming Frog’s SEO spider و یا ابزاری چون Ryte بخزید.

بیشتر بخوانید

نکاتی برای افزایش سرعت ایندکس گوگل

  • با استفاده از روشهای فوق، خطاهای موجود در سایت‌تان را بیابید و آنها را برطرف کنید.
  • مطمئن شوید که سرعت سایت‌تان زیاد است.
  • نقشه سایت XML را به سایت‌تان اضافه کنید و به موتورهای جستجو ارسال کنید.
  • اگر موارد ذکر شده نتوانست همچنان سرعت ایندکس کردن گوگل را افزایش دهد، لینک‌سازی کنید. 

ترجمه‌ای از مقاله How to get Google to crawl your site faster