مجله خبری دیجی دودو – تاکنون ابزارها و روش‌های بسیار زیادی برای بهبود سئو به بازار معرفی شده است که هر کدام از آن‌ها عملکرد متفاوتی دارند به‌طور مثال، بعضی از آن‌ها در حوزه‌ی کلمات کلیدی بهتر عمل می‌کنند و بعضی دیگر در حوزه لینک‌سازی در نتیجه، می‌توان گفت که هیچ‌کدام از این ابزارها کامل نیستند و گاهی با استفاده از چند ابزار باهم می‌توان به نتایج قابل قبولی دست یافت، در این مقاله، به بررسی سیزده افزونه رایگان گوگل کروم که در روند بهبود سئو موثرند خواهیم پرداخت.

بهبود سئو به کمک افزونه Keyword Surfer            

به‌جای اینکه دائما برای بررسی کلمات کلیدی و یا بک‌لینک به ابزارهای سئو مانند Ubersuggest، Ahref، SEMrush مراجعه کنید، می‌توانید مستقیما از طریق مرورگر گوگل اقدام کنید، هنگامی‌که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، افزونه Keyword Surfer در گوگل کروم حجم عبارت جستجو شده را در سراسر جهان و منطقه‌ای که در آن قرار دارید را به شما به نشان می‌دهد.

بهبود سئو
بهبود سئو

و اگر کمی بیشتر به پایین صفحه بروید، تعداد بک‌لینک‌های مرتبط با نتایج به‌دست آمده را نیز برای شما نمایش خواهد داد که این ویژگی یادآوری می‌کند که برای قرار گرفتن در بین ده نتیجه برتر گوگل، چه تعداد لینک لازم خواهید داشت.

عملکرد افزونه کروم
عملکرد افزونه کروم

بهبود سئو به کمک افزونه Moz

 اعتبار دامنه معیاری است که توسط نرم‌افزار سئو Moz به بازار معرفی شد، این شرکت افزونه‌ای با نام Mozbar را به گوگل کروم اضافه کرده است که اعتبار دامنه و اعتبار صفحات موجود در وب را به کاربران گزارش می‌دهد به‌طوری‌که، هرچه اعتبار دامنه سایت‌تان بیشتر باشد، در رتبه بالاتری قرار خواهید گرفت.

بهبود سئو سایت
بهبود سئو سایت

این افزونه درست زمانی قابل استفاده است که در حال گشت‌وگذار در نت هستید و یا به دنبال رقبای احتمالی خود می‌گردید در این حالت، به سرعت به شما نشان می‌دهد که در مقابل رقبایتان چگونه به‌نظر می‌رسید و درحالی‌که به وب‌سایت رقبایتان مراجعه می‌کنید، به‌راحتی می‌توانید صفحات معتبر آن وب‌سایت‌ها را نیز بررسی و تجزیه و تحلیل کنید.

  افزونه Similar Web

اگرچه که جذب ترافیک بیشتر، همیشه به‌معنای درآمد بیشتر نیست؛ اما در اغلب موارد این اتفاق می‌افتد بنابراین، برای بهبود سئو و جذب ترافیک بیشتر، باید بتوانید درمحیط وب محبوب باقی بمانید، افزونه Similar Web ابزاری است که تخمین دقیقی از ترافیک موجود در وب‌سایت‌تان را بدون مراجعه به سایتتان برای شما فراهم می‌کند.

افزونه similar web
افزونه similar web

این افزونه ترافیک مربوط به شش ماه گذشته را با جزئیاتی مانند نرخ پرش، میانگین بازدید هر صفحه و مدت زمان حضور کاربر در صفحه‌تان را به شما نشان می‌دهد و اگر کمی بیشتر به پایین صفحه بروید، می‌توانید ببینید که بازدیدکنندگان از چه کشورهایی سایت‌تان را بازدید می‌کنند.

بهبود سئو سایت
بهبود سئو سایت

آخرین و اما مهم‌ترین نکته! افزونه Similar Web سایتی که کاربر از آن وارد شده است را به شما نشان می‌دهد به‌طور مثال، می‌توانید ببینید که این ترافیک از طرف گوگل، شبکه‌های اجتماعی، ترافیک مستقیم به سایت و یا به طور ارجاعی یعنی از طریق تبلیغ و لینک دهی وارد سایت‌تان شده است.

منبع ترافیک
منبع ترافیک

بهبود سئو به کمک افزونه Redirect Path

هنگام بررسی سئو تکنیکال استفاده از افزونه Redirect Path امری ضروری است، URLها یا به دلیل ایجاد ساختار جدید و یا حذف محتوای قدیمی ممکن است با گذر زمان تغییر کنند، در این شرایط، هر زمان که ریدایرکتی درست کار نکند افزونه Redirect Path مشکل پیش آمده را اطلاع خواهد داد.

بهبود سئو
بهبود سئو

بهبود سئو به کمک افزونه Buzzsumo

ممکن است هنگام جستجو در نت مقاله‌ای نظرتان را به خود جلب کند، مخصوصا اگر آن مقاله متعلق به رقبایتان باشد و تمایل داشته باشید که بدانید، آیا آن محتوا موفق عمل کرده است یا خیر، به کمک افزونه Buzzsumo می‌توانید تعداد بک‌لینک‌هایی که آن مقاله دریافت کرده است را مشاهده کنید و هم‌چنین، ببینید که محتوای تولید شده تا چه میزان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

 افزونه Buzzsumo
افزونه Buzzsumo

نکته: این افزونه در واقع می‌تواند این ایده را در ذهن شما ایجاد کند که دقیقا چه محتوایی را باید متناسب با نیاز جامعه خلق کنید.

افزونه Meta SEO Inspector  

حتی کوچکترین چیز مانند متا تگ تاثیر بسیار بزرگی در رتبه بندی در گوگل دارد بنابراین، برای اینکه مطمئن شوید که سایت‌تان برای بهبود سئو بهینه‌سازی شده است یا خیر، می‌توانید از این افزونه استفاده کنید و خطاهای موجود در سایت‌تان را برطرف کنید چرا که، خطا در سایت مانع از دیده شدن وب‌سایت‌تان خواهد شد.

بهبود سئو
بهبود سئو

افزونه Check My Links

این افزونه مانند افزونه Redirect Path عمل می‌کند، درحالی‌که روی سئو تکنیکال مشغول به‌کارید و یا عملکرد رقبایتان را تحلیل می‌کنید، هرچه لینک بیشتری دریافت کنید برای بهبود سئو سایت‌تان بهتر خواهد بود، این نکته را نیز در نظر بگیرید که برای ارتقا رتبه بندی سایت‌تان باید از وجود توامان لینک‌های خارجی (External Links) و لینک‌های داخلی (Internal Links) بهره ببرید، افزونه Check My Links با بررسی هر صفحه در سایت‌تان و یا سایت رقبایتان تعداد لینک‌های داخلی مورد نیاز آن صفحه را به شما اعلام می‌کند.

افزونه Check My Links
افزونه Check My Links

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این افزونه جزئیات مربوط به کل صفحه را با هایلایت کردن هر لینک نمایش می‌دهد.

بهبود سئو
بهبود سئو

افزونه Pagespeed Insights

مدت زمان لود شدن صفحه علاوه‌بر تبدیل (Conversion) بر روی رتبه بندی نیز اثر می‌گذارد، امروزه حدود 60% جستجوها توسط موبایل انجام می‌شود در نتیجه، مدت زمان لود شدن صفحه نسبت به گذشته نقش بسیار مهم‌تری را ایفا می‌کند، این افزونه به شما نشان می‌دهد که چگونه سرعت بارگذاری صفحه را بهبود ببخشید و برای بهبود سئو و ارتقا رتبه بندی در صدد رفع خطاهای به‌وجود آمده باشید.

افزونه Pagespeed
افزونه Pagespeed

هرگاه مشاهده کردید که عدد نمایش داده شده با آنچه انتظار دارید، مطابقت ندارد، می‌توانید روی گزینه ” Need More ” کلیک کنید تا جزئیات بیشتری را از خطای به‌وجود آمده، مانند تصویر ذیل برایتان به‌نمایش درآورد.

بهبود سئو
بهبود سئو

افزونه SEO Minion

اگر روزی ده دقیقه برای ارتقا و بهبود سئو سایت‌تان وقت صرف کنید، در طول یک‌سال تغییرات بسیار زیادی را بر روی ترافیک سایت‌تان مشاهده خواهید کرد. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف، استفاده از افزونه SEO Minion است.

افزونه SEO Minion
افزونه SEO Minion

به کمک افزونه SEO Minion می‌توانید لینک‌های خراب در سایر وب‌سایت‌ها را پیدا کرده سپس، آن‌ها را با لینک‌هایی از سایت خودتان جایگزین کنید.

بررسی لینک خراب
بررسی لینک خراب

برای بهبود سئو هم‌چنین، می‌توانید محتواهایی را که تاکنون تولید کرده‌اید را به زبان‌های دیگر ترجمه کنید، این افزونه داده  Hreflang را می‌شکند، Hreflang Data  به گوگل می‌گوید که شما از چه زبانی برای صفحه خود استفاده می‌کنید تا موتور جستجو بتواند نتایج را برای مخاطبان آن زبان خاص به‌نمایش درآورد بنابراین، داده Hreflang  زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما بخواهید مناطق و زبان‌های دیگر را مخاطب هدف خود قرار بدهید.

Hreflang Data
Hreflang Data

داده‌های مربوط به سئو داخلی سایت ( On-page SEO) به شما داده خواهند شد.

on-page seo
on-page seo

افزونه SEOquake

با استفاده از افزونه SEOquake به‌راحتی می‌توانید به جزئیات سایت‌تان دسترسی پیدا کنید، این افزونه جزئیاتی چون رتبه الکسا، اطلاعات ایندکس شدن در گوگل و بینگ را به همراه رتبه SEMrush به شما نشان می‌دهد.

افزونه SEOquake
افزونه SEOquake

سپس، از اینجا می‌توانید به گزارش‌های ویژه مانند گزارش چگالی کلمات کلیدی که حجم کلمات کلیدی موجود در یک صفحه را مشخص می‌کند و یا گزارش تشخیص دست یابید.

چگالی کلمات کلیدی
چگالی کلمات کلیدی

گزارش تشخیص یا  Diagnosis، گزارشی است که المان‌های سئو داخلی سایت ( On-page SEO) را برای هر صفحه‌ای که به آن داده می‌شود، مشخص می‌کند.

گزارش Diagnosis
گزارش Diagnosis

بیشترین کاربرد افزونه SEOquake مربوط به زمانی است که می‌خواهید در گوگل جستجو ‌کنید چرا که، این افزونه اطلاعات مربوط به سایت‌هایی که رتبه گرفته‌اند را به شما نشان می‌دهد.

بهبود سئو
بهبود سئو

بهبود سئو به کمک افزونه Ninja Outreach

افزونه Ninja Outreach یکی از بهترین ابزارها برای لینک‌سازی است و می‌توند آدرس‌های ایمیل مرتبط با یک دامنه مشخص را به شما نشان ‌دهد.

بهبود سئو با افزونه Ninja
بهبود سئو با افزونه Ninja

به‌محض اینکه سایتی را یافتید که مرتبط با حوزه کاری‌تان بود و تمایل داشتید از آن سایت بک‌لینک دریافت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس آن‌ها را تنها با یک کلیک ساده بدست بیاورید و ایمیلی سفارشی تهیه کنید.

بهبود سئو به کمک افزونه Keywords Everywhere

این افزونه یکی از پرطرفدارترین ابزارها در بهبود سئو سایت و جستجوی کلمه کلیدی است، فقط کافی است که کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید تا لیستی از عبارات مرتبط با آن کلمه کلیدی را برای شما نمایش دهد و در نهایت می‌توانید از بین آن‌ها، کلمات کلیدی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

Keywords Everywhere
Keywords Everywhere

قسمت آسان ماجرا این است که با استفاده از افزونه Keywords Everywhere می‌توانید مستقیما از طریق گوگل اطلاعات مورد نیازتان را فراهم کنید و دیگر نیازی نیست که از ابزارهای ویژه‌ی کلمات کلیدی استفاده کنید.

بهبود سئو به کمک افزونه Fatrank

افزونه  Fatrank ابزاری است که به کمک آن می‌توانید جایگاه خود در رتبه بندی در گوگل را مشاهده کنید، برای استفاده از این ابزار ابتدا، به سایت خود بروید و روی افزونه Fatrank کلیک کنید سپس، کلمه کلیدی مورد نظرتان را تایپ کنید تا ببینید که آیا برای آن کلمه کلیدی رتبه‌ای دریافت کرده‌اید یا خیر!

بهبود سئو، افزونه Fatrank
بهبود سئو، افزونه Fatrank

به کمک این افزونه می‌توانید بفهمید که آیا بین 100 رتبه برتر قرار دارید یا خیر، افزونه  Fatrank جایگاه دقیق‌تان را به شما را اطلاع می‌دهد و می‌توانید از این افزونه برای چک کردن رتبه بندی خود بعد از به‌روزرسانی الگوریتم گوگل استفاده کنید تا مطمئن شوید که آیا کارتان را به‌درستی انجام داده‌اید یا خیر و از جایگاه خود مطلع شوید.

بیشتر بخوانید

گزینه‌های بسیاری برای بهبود سئو وجود دارد و از بین آن‌ها باید ابزاری را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما باشد بنابراین، می‌توانید با ترکیب این افزونه‌ها سایت خود را بهینه‌سازی کنید و این مطلب را درنظر بگیرید که این افزونه‌ها رایگان‌اند بنابراین، با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، چیزی را از دست نخواهید داد!!