مجله خبری دیجی دودو – جستجو در وب هنری است که با رعایت اصولی هرچند کوچک، نتایج مطلوب و هدفمندی را برای شما رقم خواهد زد، به کمک این تغییرات جزئی می‌توانید به موتورهای جستجو نشان دهید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید، این مقاله با معرفی ترفندهای جستجو در اینترنت مسیر جستجو را برایتان هموارتر خواهد کرد.

ترفندهای جستجو در اینترنت ، دقیق جستجو کنید

هرچه کلمات هنگام جستجو ارتباط بیشتری با آنچه در ذهن‌تان می‌گذرد، داشته باشند، نتایج به‌دست آمده قطعا رضایت‌بخش‌تر خواهند بود، به‌طور مثال، اگر در نظر دارید که کافی‌شاپی را حوالی محل زندگی خود در وب پیدا کنید، تنها با جستجوی کلمه قهوه به نتایج خوبی دست نخواهید یافت چرا که، نتایج به‌دست آمده در مورد مفهوم قهوه، کشورهای تولید آن و نتایجی مانند آن خواهد بود و نه کافی‌شاپ اطراف شما!

ترفندهای جستجو در اینترنت
ترفندهای جستجو در اینترنت

 نکته: همانطور که در تصویر فوق نشان داده شده است، از تایپ کردن به زبان عامیانه نترسید چرا که، موتورهای جستجو حرفه‌ای کلمات معمولی و غیر ضروری را فیلتر می‌کند و اصطلاحات مهمی چون مکان‌ها و کلمات ضروری را برمی‌گزیند.

از علامت نقل قول‌ (“) استفاده کنید

یکی دیگر از ترفندهای جستجو در اینترنت استفاده از علامت نقل قول‌ (“) هنگام جستجوی یک عبارت است، علامت نقل قول‌ (“) نتایج به‌دست آمده را محدود به کلمات داخل علامت نقل قول می‌کند و دقیقا همان کلمه را جستجو می‌کند و نتایج نامرتبط را نمایش نمی‌دهد.

علامت نقل قول
علامت نقل قول

به‌طور مثال، برای جستجوی عبارتی چون ” Los Angeles ” که از مجموعه دو کلمه جدا ولی به‌صورت مرکب استفاده شده است، نتایج تنها برای عبارت Los Angeles نمایش داده می‌شود، یعنی نتایج مربوط به کلمات مربوط به بخش اول Los و یا بخش دوم Angeles مانند، Los Pinos و یا Los Cocos نشان داده نمی‌شوند در نتیجه، نتایجی متمرکز را برای شما فراهم می‌کند و یا برای جستجوی دقیق‌تر عبارت ” Apartments For Rents” ” Los Angeles ”   دقیقا آپارتمان‌های اجاره‌ای در لس ‌انجلس را نمایش می‌دهد و نه جستجوهای مرتبط با خانه‌ای برای فروش در لس پینوس!

موتورهای جستجوی مناسب را امتحان کنید

search engine
search engine

موتورهای جستجوی موجود شرایط یکسانی ندارند و هرکدام از آن‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند بنابراین، از موتور جستجویی استفاده کنید که به آنچه که در ذهن دارید نزدیک باشد، به‌طور مثال، به عنوان یکی از ترفندهای جستجو در اینترنت هوشمندانه عمل کنید، اگر به دنبال یک فایل صوتی هستید، می‌توانید به طور تخصصی از موتورهای جستجوی صوتی استفاده کنید و نه از موتورهای جستجویی که تنها فایل‌های ویدیویی و تصاویر را برای شما نمایش می‌دهند.

از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید

برای دسترسی به نتایج بهتر می‌توانید از یکی دیگر از ترفندهای جستجو در اینترنت یعنی جستجوی یک دامنه خاص به کمک Site:  در موتور جستجوی گوگل مانند تصویر زیر استفاده کنید.

ترفندهای جستجو در اینترنت، گوگل
ترفندهای جستجو در اینترنت، گوگل

از عملگرهای ریاضی استفاده کنید

یکی دیگر از ترفندهای جستجو در اینترنت جستجوی بولی است که به استفاده از عملگرهای جمع و تفریق برای مرتبط‌تر کردن نتایج جستجو اختصاص دارد، به‌طور مثال، اگر کلمه Tom Ford  را جستجو کنید، خواهید دید که علاوه بر آن کلمه، نتایج مربوط به Ford Motors را نیز نمایش می‌دهد بنابراین، برای حذف این مطالب اضافه و به کمک علامت نقل قول (“) که کمی بالاتر به آن اشاره شد، می‌توانید جستجوی خود را مانند تصویر زیر کاملا هدفمندتر کنید. 

عملگرهای ریاضی
عملگرهای ریاضی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، نتایج نمایش داده شده تنها به صفحاتی اختصاص دارد که از Tom Ford یاد می‌کنند و موتور جستجو نتایج مربوط به خودروها را حذف کرده است.

از ابزارهای پیشرفته موتورهای جستجو استفاده کنید

اغلب موتورهای جستجو مانند Google Image، Bing و مانند آن گزینه‌های پیشرفته‌ای دارند که برای به‌دست آوردن نتایج بهتر می‌توانید از  آن‌ها به عنوان یکی دیگر از ترفندهای جستجو در اینترنت استفاده کنید، این گزینه‌های پیشرفته را می‌توانید در نوار ابزار آن سایت در قسمتی با عنوان Filter, Advanced, Tools,More Options و یا گزینه‌هایی با نام‌های مشابه بیابید.

ترفندهای جستجو در اینترنت
ترفندهای جستجو در اینترنت

به‌طور مثال، موتور جستجوی یاهو (Yahoo) گزینه ویژه‌ای را برای جستجوی عکس و ویدیو در نظر گرفته است به نحوی‌که، هنگام جستجوی یک عکس می‌توانید رنگ، اندازه و نوع تصویری که به دنبال آن هستید را نیز انتخاب کنید و هنگام جستجوی ویدیو نیز می‌توانید رزولوشن و طول مدت ویدیو را انتخاب کنید.

جستجوی Wildcard، ترفندهای جستجو در اینترنت

با استفاده از Wildcard می‌توان جستجویی گسترده و منعطف‌تر داشت، علائم Wildcard، یعنی وجود علامت (؟)، هشتگ (#) و یا نشان ستاره (*) در یک عبارت، به موتور جستجو می‌گوید که می‌تواند هر کلمه دیگری را که به جای آن علائم در آن عبارت جایگزین کند به‌طوری‌که، اصطلاحاتی را که با یک کلمه شروع می‌شود و یا به آن کلمه ختم می‌شود و یا حاوی آن کلمه است را به راحتی می‌توانید به این روش بیابید.

Wildcard Search
Wildcard Search

به‌طور مثال، فرض کنید که به دنبال ترکیبات کلر (Chlorine) هستید بنابراین، آسان‌ترین راه برای نمایش تمامی ترکیبات کلر مانند کلرید، پرکلرین و مانند آن استفاده از علائم Wildcard به‌همراه علامت نقل قول که یکی از ترفندهای جستجو در اینترنت است و در بالا به آن اشاره شد، پیشنهاد می‌شود که به فرم ” Chlor* ” جستجو کنید که تمامی کلمات وابسته به کلر را نمایش خواهد داد.

یک کلمه خاص در یک وب‌سایت را جستجو کنید

این روش جدید یکی دیگر از ترفندهای جستجو در اینترنت است که دقیقا مکانی را که کلمه کلیدی در صفحه مورد نظر واقع شده است را به شما نشان می‌دهد، برای استفاده از این ترفند تنها کافی است از ترکیب دو دکمهCtrl+F در سیستم عامل ویندوز و Command+F در سیستم عامل مک در صفحه کلید خود بهره ببرید.

به‌طور مثال، اگر به‌دنبال بیوگرافی فردی در اینترنت بودید که ناگهان به صفحه‌ای در مورد او برخورد کردید و تمایل داشتید بدانید که مثلا در سال 2005 مشغول به چه کاری بوده است، می‌توانید با ترکیب این دو کلید عدد 2005 را وارد کنید و اطلاعاتی راجع به آن سال بیابید.

کلمه کلیدی
کلمه کلیدی

نکته: اغلب مرورگرهای موبایل‌ها عملگر Find یا جستجوگر را پشتیبانی می‌کنند که این عملگر معمولا در قسمت منو پنهان شده است.

موتورهای جستجوی مختلف را امتحان کنید

ترفندهای جستجو در اینترنت
ترفندهای جستجو در اینترنت

اگر با استفاده از یک موتور جستجو به نتیجه مطلوب دست پیدا نمی‌کنید، می‌توانید از موتورهای جستجوی جایگزین آن مانند گوگل، بینگ، یاهو، Ask.com, Yandex, DuckDuckGo  استفاده کنید و اگر مطمئن نبودید که کدام‌یک از آن‌ها برای کار شما بهتر عمل می‌کند، می‌توانید Dogpile را امتحان کنید، Dogpile چندین موتور جستجو را باهم ترکیب می‌کند تا نتایج بهتری را برای شما فراهم کند.

بیشتر بخوانید